Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri İlk Derslerini YEM'de Dinlediler

mimarizm.com / 09 Şubat 2016
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin 2015-2016 eğitim yılı bahar dönemi derslerinin ilki Yapı-Endüstri Merkezi’nde başladı.

Program YEM Etkinlikler Yöneticisi Zeynep Gülşen’in açılış konuşmasıyla başladı. Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğinin devam edeceği müjdesini veren ve öğrencilere yeni akademik yarıyılda başarılar dileyen Gülşen, daha sonra sözü İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Şebnem Yalınay Çinici’ye bıraktı.

Konuşmasının başında bahar dönemi ders içeriğine kısaca değinen Şebnem Yalınay Çinici, en basit tanımıyla “Tasarım nedir? Tasarımın araçları nelerdir? Bu araçlar arasındaki bağlantıları kurmamızı sağlayan parçalar hangileridir?” gibi soruların yanıtlarını bulmaya yönelik ilk dönem derslerinin ardından bahar döneminde daha çok mimaride boşluk-void kavramı üzerinde duracaklarını belirtti.

Boşluğun tasarımın bütünleyici bir öğesi olduğunu vurgulayan Çinici, dönem boyunca öğrencilerle birlikte bu kavramın farklı tanımlarını ortaya koymaya çalışacaklarını dile getirdi. Bölüm Başkanı ayrıca, tüm öğrencilerden dönem sonunda boşluk kavramını kendi bakış açılarıyla yorumlayacakları bir film yapmalarını istediklerini belirtti. Çinici daha sonra kürsüyü dersin yöneticilerine bıraktı. 

Kapalıçarşı’nın ve Ayasofya’nın mimarlık tarihindeki öneminin ve bu yapıların ışık ve boşlukla ilişkisinin ele alındığı ders, dönem ödevleri için öğrencilere yardımcı olacak film yapımı tekniklerinin incelendiği bölümle devam etti.   


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :