"Telepati vardır aramızda..."

04 Ağustos 2011

Ongun|Cağlayan, uzun deneyimler sonrasında kurduğunuz bir ortaklık. Neden birlikte bir ofis oluşturmaya karar verdiniz? Birbirinizi "seçmenizin" nedeni neydi acaba?

Umut Çağlayan:Birbirimizi çok sevdiğimizden (gülüyor)

Sonat Ongun:Hem arkadaş olarak iyi anlaşırız hem de beğenilerimiz çok benziyor birbirine. Umut'un tasarladıkları benim kafamdakine çok yakın oluyor, aynı durum onun için de geçerli. Arada çatıştığımız da oluyor ama aslında çok aynı bakıyoruz olaya. En önemli faktör de bu bence.

UÇ:Kişilik olarak da birbirimizi tamamladığımız noktalar var. Birbirimize destek olmamız birbirimizi çok iyi anlamamız… Çoğu toplantı vardır ki konuşmadan aynı yönde hareket ederiz. Telepati vardır aramızda…

SO:Birlikte zaman geçirdikçe karşınızdakinin aklından geçenleri anlamaya başlıyorsunuz.

UÇ:Çok da iyi arkadaşız, aile gibiyiz, başkası zaten olmazdı…

Tasarım beğenilerinizin birbirine yakın olduğunu söylediniz. Peki dillendirmeniz gerekse, burada ortak olarak gerçekleştirilen tasarımların rengi, şekli, yaklaşım stili nedir?

UÇ:
Çok fazla dillendirmek istemem çünkü öyle çok proje geliyor ki, bambaşka bir tasarım yapabiliyorsunuz. Genelde modern çizgilere sahibiz, ama o modernliği de bir noktada kırmayı seviyoruz. Minimalist değiliz ama genelde modern çizgileri kullanmayı seviyoruz. Klasik yaptığımız çok fazla projemiz yok.

Ama gerekirse hem non-standart geometriye hem etnik çizime göz kırpabileceğinizi söylüyorsunuz…

UÇ:
Çizimi kırpmam ben! (gülüyor) Nişantaşı'nda yaptığımız böyle bir ev var ama o mekanın da bize bunu hissettirmesi önemli. Yeni yapılan plazalardan 500 metrekarelik bir ev almış birisi gelip bize; "Tamamen klasik bir ev döşer misiniz?" dediği zaman onu yönlendirmeye çalışır, "Bu mekana bu olmaz, daha modern çizgiler yakalarsak daha iyi olur" diyebiliriz.

Sizden daha farklı beklentilere sahip olduğunu anladığınız noktada reddettiğiniz bir müşteri olur mu?

UÇ:
Olur; Sonat da reddeder. (gülüyor)

SO:Çok farklı talepleri olursa evet, ama şu ana kadar hiç böyle bir durumla da karşılaşmadık.

UÇ:Olur da klasikte diretirse yapamayız zaten, çünkü uzmanlık alanımız o değil. Biz hep bu yönde ilerledik. Yönlendirmek için uğraşırız, anında reddetmeyiz. Bütün savlarımızı ortaya koyarız, kabul etmezse de klasik yapan birine yönlendiririz.


Sonat Ongun ve Umut Çağlayan Hakkında
Mimarlık Pratiklerinin Dinamikleri Üzerine
Ongun|Caglayan’ın Müşteri Memnuniyeti ve Başarı Denklemi
Mikro Ölçekten Makro Ölçeğe: Mobilya, İç Mekan ve Yapı Tasarımı Üzerine
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :