Hızlı geri dönüş, hızlı uygulama ve teslim sonrası takip…

04 Ağustos 2011

Proje ürettiğiniz müşterilerinizin memnuniyetini sağlamak adına önemsediğiniz başka ne gibi faktörler var?

Umut Çağlayan: Geri dönüşler çok önemli; çok hızlı geri dönmeye çalışıyoruz. Müşteriler artık bir haftada olacak işi iki güne sığdırmaya çalışıyorlar. Tabi bu kadar sürede olamayacağını biliyorlar. Ama iki-üç günlük tanınmış süreyi bir haftaya öteleseniz dahi mutlu oluyorlar. Özellikle dikkat ettiğimiz bir diğer şey ise "post-architecture" dediğimiz bir özellik… Müşterilerimizi iş bittikten sonra hiç bırakmıyoruz! İki sene devam ediyor o süreç… "Eksik var mı? Bir şeye ihtiyacınız var mı?" diyerek devamlı destek olmaya çalışıyoruz.Dolayısıyla başka bir proje söz konusu olduğunda size güvenle geri dönüşte bulunuyorlar.

Sonat Ongun:
Çünkü biliyorlar ki bir şeyi teslim edip unutmak söz konusu değil! Mutlaka arkasında duruyoruz.

UÇ: Yaptığımız yerleri ziyaret ederiz, müşterilerimizi alıp yemeğe çıkarırız. Bunlar keyiflidir.

Tasarımsal anlamda sizleri mevcut mimarlık üretimi piyasasında farklı, özgün ya da tercih edilir kılan etmenler neler olabilir?

UÇ:
Müşteriyi çok iyi anlayabilmenin ötesinde, proje sahibine "tailor-made" –yani ona özel- projeler yapabilmemizdir diye düşünüyorum.

SO: Örneğin mümkün mertebe hazır mobilya almamaya çalışırız. Tabi büyük ölçekli ofis projeleri için değil… Ama daha butik işlerde sandalyesi, masası ya da duvar panelleri ile oraya özel tasarımlar üretiriz. Mekana yeni bir kimlik katacak tasarımlar kullanmaya özen gösteriyoruz.

UÇ: Plastik bir hava vermeye gayret gösteriyoruz. Enteresan bir kütüphane, bir bölücü tasarlayabilmek gibi… Ya da renklerle… Ehemmiyet verdiğimiz, bir hikaye yaratabilmek ama aynı zamanda hızlı bir şekilde uygulayabilmek. Bizi ayıran bir diğer noktadır bu… Çok hızlı şantiye yürütürüz.Uygulama sırasında hızlı olmayı nasıl başarıyorsunuz?

UÇ: Ekiplerimiz çok iyi! Hepsi daha önceden çalıştığımız gruplardır.

Taşeronu doğru seçmek, mimari kalite için de çok belirleyici, değil mi?

UÇ: Kesinlikle! Taşeron vezir de eder rezil de… Müşterinin taşeron getirdiği projeler de oldu. "İstemiyoruz, yapmayın" dedik. Ne zamanki kabul etmediler, o proje bir-iki hafta sarktı. Oysa 1 gün bile çok önemli bu süreçte! Bir örnek vereyim: Müşteri 650 metrekarelik barı 25 günde bitireceksiniz der. Bizde ise her şey dahil maksimum 1 gün sarkar. O da bizi bir gün durdurmuş oldukları için şaşar.


Sonat Ongun ve Umut Çağlayan Hakkında
Mimarlık Pratiklerinin Dinamikleri Üzerine
Ongun|Caglayan’ın Müşteri Memnuniyeti ve Başarı Denklemi
Mikro Ölçekten Makro Ölçeğe: Mobilya, İç Mekan ve Yapı Tasarımı Üzerine
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :