Taylan Özgür Koca

24 Nisan 2019

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık bölümü mezunuyum. Bir web sitesinde verilen iş ilanı üzerine başvurmuştum I-AM'e. Birkaç görüşme sonrasında birlikte çalışma kararı aldık. Dört yıldan beri de I-AM’deyim.

İlk staj deneyimim TR90 isimli şehir mobilyaları tasarlayan ve üreten bir firmada gerçekleşti. Arkasından Yapı Stüdyo’da ikinci stajımı tamamladım. I-AM’den önce Çamoğlu Mimarlık, Brigitte Weber Architect, Nüzhet Albayrak Mimarlık, Toner Mimarlık, B-Design gibi ofislerde çalışma imkanım oldu.

Ofiste projelerin tasarım ve konsept geliştirme aşamasında yer alıyorum. Bu süre içerisinde Efes Deneyim Merkezi, Skyland Sanat Merkezi, Pekintaş Satış Ofisi, Knoon Restaurant Dubai, The House Residence Miami, Nike 6Pas Futbol Mağazası, National Bank of Kuwait, Makyol Connect Sosyal Tesisleri, Ouspace Co-working Space, Bodrum Akyarlar Konutları, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Gulfbank gibi projelerde çalıştım.

İlk aşamada müşteri taleplerini doğru anlamak için 'müşteri yolculuğu' dediğimiz bir süreçle başlıyoruz. Bu süreçte birtakım workshoplar düzenleniyor. Biz tasarımcılar bu süreçten de ilham alarak tasarım stratejileri belirliyoruz ve proje hakkındaki fikirlerimizi ortaya koyuyoruz. Bu fikirler proje ekibinde yer alan diğer takım arkadaşlarımız (proje yöneticileri, ortaklar, direktörler) ile birlikte irdelenerek bize en doğru gelen sonuca bağlanıyor ve sunum haline getirilerek müşteriyle paylaşılıyor.

Sanırım tasarladığımız projeler uygulanıp bittikten sonra geriye çekilip ortaya çıkan resme şöyle bir baktığımız zaman bizim projeden en keyif aldığımız an yaşanıyor. Tasarımın gerçeğe dönüşme yolunda problemsiz şekilde ilerlemesi bu bağlamda çok önemli. Böyle bakıldığında benim en keyif aldığım proje 'Efes Deneyim Merkezi' olmuştur. Efes Deneyim Merkezi, standart bir mekan kurgusunun dışında bir 'deneyim merkezi' olması sebebiyle bizlere daha özgür bir tasarım alanı sundu. Bu tarz sıra dışı projeler beni daha çok heyecanlandırıyor diyebilirim.

I-AM, standart tasarım ofislerinin ötesinde farklı tasarım disiplinlerinin bir arada bulunduğu, tasarımı sadece hacim odaklı değil, daha bütünsel bir yaklaşımla ele alan yapısıyla diğer ofislerden ayrışıyor. Burada mimarlar, iç mimarlar, endüstri ürünleri tasarımcıları, grafik tasarımcılar, UX ve servis tasarımcıları ile hep birlikte bir 'marka' yaratma deneyimi yaşamak mümkün.


I-AM İstanbul'un Kurucu Ortakları ile...
Tasarım Ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :