Nou Camp Stadyumu Yenileme Projesi (Barselona-İspanya) - Foster & Partners

10 Ocak 2008

Dünyanın en ünlü futbol stadyumlarından olan ve 50. yaşını geride bırakan FC Bercelona'nın karşılaşmalarına ev sahipliği yapan Nou Camp stadyumu, geniş çaplı bir yenilemeye tabi tutulacak. Yenileme projesini, açılan uluslararası yarışmayı kazanan Foster+ Partners hayata geçirecek. Projenin mailyeti 250 milyon Avro olarak hesaplanıyor.

İnşaat çalışmalarına 2009'da başlanması ve 2011-2012 sezonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor. Aşamalı olarak gerçekleşecek inşaat çalışmaları, karşılaşmaların oynanmasını aksatmayacak. Halen Avrupa'nın en büyük stadyumu olan Nou-Camp'ın kapasitesi 106 bin kişiye çıkarılacak aynı zamanda stadyuma yeni ortak kullanım alanları eklenecek. Projede ayrıca seyircilerin tamamının üstünü örtecek yeni bir çatı sistemi öngörülüyor.

Stadyum, Katalan kimliğini yansıtan sarı kırmızı ve Barcelona kulübünün renkleri olan bordo mavi renklerdeki mozaik görünümlü bütünleşik bir cephe-çatı kaplamasıyla sarılacak. Bu mozaik yapı yarı saydam levhalardan oluşacak. Bu, çok sayıdaki mozaiklerle FC Barcelona'nın dünyanın heryerine yayılmış taraftarlarının bağlılık ve adanmışlıkları da sembolize edilecek.

Norman Foster açıklamasında, esin kaynağı olarak Barcelona kentine mimari kimliğini kazandıran mimar Antoni Gauidi'nin yüzyılın başında kullandığı, kırık mozaiklerin biraraya gelmesinden oluşan bir stil olan "trencadis"i gösteriyor. Polikarbonat ve cam panellerin karışımından oluşacak cephenin istendiğinde renk gösterilerine olanak tanıması ve dev bir TV ekranı olarak da kullanılabilmesi düşünülüyor. Ayrıca Foster, kablolarla taşınan bir açılır kapanır çatı sisteminin de entegre edilebileceği çözümü "esnek, sürdürülebilir ve ekolojik" bir çözüm olarak tanıtıyor.

Yenileme projesinde, Francesc Mitjans-Miró, García Barbon and Soteras Mauri adlı mimarlar tarafından 1957'de tamamlanan stadyumun asimetrik tasarımına sadık kalınıyor. Stadyum maç akşamları, kent için yeni bir mimari ikon yaratacak şekilde ışıldayacak.

Yeni Nou-Camp projesi, Foster'ın Barcelona'ya kazandıracağı ikinci ikonik yapı olacak. Daha önce Foster'ın 1992 olimpiyatlarıyla eş zamanlı olarak, 288 metrelik Collserola Kulesi kullanıma açılmıştı. Katalanlar için "bir kulüpten daha öte" olan FC Barcelona gibi, yenilenmiş Nou-Camp da "bir stadyumdan daha fazlası" olacak. (Kaynak: The Guardian, worldarchitecturenews.com)

 


Makaleler
Yeni Projeler / Dünyadan Güncel Örnekler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :