Wembley Stadyumu (Londra - İngiltere) Foster & Partners / HOK Sport

10 Ocak 2008

80 yıllık tarihi boyunca eski Wembley Stadyumu, hiç şüphesiz ki İngiltere'nin en ünlü spor ve eğlence mekanıydı. 1948 Olimpiyatları, 1966 Dünya Kupası ve 1985'de düzenelenen Live Aid konseri gibi organizasyonlarla insanların kalplerinde ve hafızalarında derin izler bırakmış bir stadyumdu.

90 bin kişilik kapasitesiyle 2007'de hizmete giren yeni Wembley, mirasçısı olduğu stadyumun ünü üzerine dünyanın en dinamik stadyumu olma iddiasıyla planlandı. Günümüz teknolojisinin tüm olanakları kullanılarak inşa edilen stadyum, kullanıcılarına önerdiği hizmet kalitesi ve unutulmaz atmosferiyle, "Efsanelerin Mekanı" olma özelliğini korumayı hedefliyor.

Konsept aşamasında eski stadyumun ünlü ikiz beyaz kulelerinin yerini alacak simge için özel bir mesai harcandı. Londra'nın silüetine yapacağı ikonik katkıyla öne çıkan 133 metre yüksekliğindeki çelik kemer aynı zamanda 7 bin tonluk çelik çatının kolonlara gereksinim duyulmadan taşınmasına hizmet ediyor. Çatı panellerinin bazı kısımları çimin iyi havalanabilmesi ve yeterince ışık alabilmesi için hareketli olarak tasarlandı. Etkinlikler arasında geçen sürede bu bölümlerin açık tutulması, etkinlik günleri ise seyircilerin tamamını hava şartlarından koruyacak şekilde örtülmesi öngörülüyor.

Stadyum hizmetleri, özellikle seyirci oturma alanlarında artırılan genişlik ve kalite düşünüldüğünde, seyircilerin en yüksek konfor ve zevk düzeyine erişmesi hedefiyle planlanmış. Örneğin tekerlekli sandalyeler için ayrılmış yer 100 cm.den 310 cm.ye çıkarılmış. Ayrı ayrı dört tribün yerine bütüncül bir form içinde tasarlanan tribün geometrisi, tribünlerin üç katından da engelsiz bir seyir olanağı ve görüş açısı sağlıyor. Etkili bir maç atmosferi sağlamak için seyircilerden çıkacak ses düzeyini artırıcı akustik düzenlemelere özellikle önem verilmiş.

Asıl olarak futbol, rugby ve konserler için tasarlanmış olan yeni Wembley, bir platformun eklenmesiyle uluslararası atletizm etkinliklerinin gerçekleşmesine de olanak tanıyabiliyor. Bu platformun eklenmesiyle stadyumun kapasitesi 67 bine düşüyor. Yeni Wembley tüm ihtişamına karşın, planlanandan 1 yıl geç bitirilmesi ve bütçe olarak iki katına malolmasıyla İngiltere kamuoyunda yoğun bir biçimde eleştirilmişti. (Kaynak: HOK Sport)


Makaleler
Yeni Projeler / Dünyadan Güncel Örnekler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :