Salzburg Stadyumu (Viyana - Avusturya) - Albert Wimmer Architects

10 Ocak 2008

Avusturya ve İsviçre tarafından 2008 yaz aylarında birlikte düzenlenecek olan Avrupa Futbol Şampiyonası'nda da kullanılacak olan Salzburg Stadyumu, Albert Wimmer Architects tarafından tasarlanmış Innsburck ve Klagenfurt Stadyumları'yla birlikte bu şampiyonada vitrine çıkacak üçüncü stadyum.

Wimmer, Salzburg'da mimari kriter olarak boşluk ve doluluk arasındaki oranları vurguladıklarını ifade ediyor. Temel olarak futbol için tasarlanan stadyum 16500 kişilik kapasitesiyle 2003'de faaliyete geçti. Yakınındaki Klessheim Sarayı'na duyarlı bir şekilde tasarlanan stadyumun, algılanan yüksekliği en alçak seviyede tutuldu. Oyun alanı topografyaya gömüldü. Yapı, 185 x 160 metrelik dış ölçüleri ve havada asılı gibi duran çatısıyla dışarıdan ilk bakışta, eğimli bir strüktür gibi algılanıyor.

Yapının Avrupa Şampiyonası için kapasitesi artırıldığında öne çıkan bir başka özellik ise keskin köşeleriyle yapının mevcut karakterini kuşatan üst dağılım alanı. Bu alan, yapının ahşap cephesiyle tezat oluşturan bir heyecan ve dinamik yaratıyor. Tamamen yeni bir başka özellik ise çatı asansörü: 17 bin m²'lik ve 1900 tonluk mevcut çatının tümü bir günde 10,5 metre yükseltildi.

Kapasite artırımı çalışması stadyumdaki aktiviteleri engellemeden yapıldı. Bunun için 12 büyük ve de 56 küçük vinç desteği gerekti. Bu çalışmalar sonucunda stadyumun kapasitesi geçici olarak 32 bine çıkarıldı. Çok işlevli olarak tasarlanan stadyum, bugüne dek konserlerden motokros yarışmalarına kadar pekçok farklı aktiviteye ev sahipliği yaptı. (Kaynak: Albert Wimmer Architects ve worldarchitecturenews.com)


Makaleler
Yeni Projeler / Dünyadan Güncel Örnekler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :