Murat Erdoğan

11 Haziran 2015


İTÜ Makine Mühendisliği bölümü mezunuyum. Yaklaşık yedi yıl Alman menşeli Rehau Polimeri Kimya Sanayi A.Ş.'de farklı pozisyonlarda bulundum. En son görevim teknik satış müdürlüğüydü. Oğuz Bey'le de oradaki görevim sırasında tanıştık. Aynı binayı paylaşıyorduk ve takip ettiğimiz işler sayesinde birkaç projede birlikte çalışma fırsatı bulduk.

Yıllarca mimarlarla birlikte çalıştım ama mühendis kökenliyim. Oğuz Bey'in çevremizdeki mimar arkadaşlardan farklı bir yaklaşımı var. Kişisel gelişimimizde ve çalışma alanı yaratılmasında çok büyük katkıları oluyor. Birlikte çalışırken sadece işle ilgili değil, hayata dair de çok fazla şey öğreniyorsunuz.

Oğuz Bayazıt Mimarlık büyüdükçe, mimarlık alanının dışında, elektrik ve mekanik mühendisliği tarafında, hatta otomasyon alanında talepler oluşmaya başladı. Bu taleplere ilk başta Oğuz Bey kendisi cevap veriyordu, zaten bu alanda kendisini yetiştirmişti. İş potansiyeli büyüdüğü ve hepsine cevap verme fırsat bulamadığı için yeni bir yapılanmaya gitmek istiyordu. Bu altyapıyı planlanmak üzere 3-4 ay birlikte çalıştık. Sonuçta; elektrik, mekanik ve otomasyonu içerisinde barındıran ayrı bir bölüm kurmaya ve bunu geliştirmeye karar verdik:

1) Yürüyen taahhüt uygulamalarında kendi ekibimize destek olsun.
2) Proje yönetim tarafında sahada birebir destek olsun.
3) Direkt proje yönetimi yaptığımız işlerde danışmanlık altyapısını da barındıran alanlarda ekibimize destek verelim.

Planladığımız gibi de oldu, yavaş yavaş büyüttük. Şu an Türkiye'nin inşaat piyasasında yaşadığı durumdan dolayı personel alma hızımız biraz yavaş fakat bunun için gerekli bütçemiz var. Bir mühendislik kadrosunu buraya çağırabilmeniz için öncelikle o diyaloğu sağlayabilmeniz lazım. Yoksa mimarlar ile mühendislerin gerek eğitim, gerek hayat tarzı olarak birbirleriyle anlaşmaları zordur. Biz burada iki grubu da bir arada yürütmeye çalışıyoruz. Kendi alt grubumuzda elektrik ve makine mühendislerimiz, teknisyenlerimiz, hatta ustalarımız var. Önümüzdeki dönem için sadece bu bölümde 10-12 kişilik bir kadrodan bahsediyoruz. İşlerin geri dönüş hızıyla birlikte, bunun da çok kısa vadede olacağını düşünüyoruz.

Ofisimiz büyüyor, önümüzdeki dönemde nasıl bir planlama yapacağız onu bir daha düşünmemiz lazım. Şu anda sahada bayağı kalabalık bir ekibimiz var. Çalışan sayımız sayı çok kısa bir sürede 60'a çıkacak, 70 ise bence kritik bir eşik. Ondan sonra daha farklı bir yapılanmaya gitmemiz gerekecek. İşte şu anda onun altyapısını kurmaya ve güçlendirmeye çalışıyoruz. İnşallah Türkiye inşaat sektöründeki bu büyüme hızıyla yola devam eder, biz de daha güzel işler yapar ve onları konuşuruz.


Mimarlık, Yapı Fiziği ve Ötesi...
Aile Arası Sohbet...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :