Mekan ve etkinlik öngörüleri

02 Aralık 2010

Sergi alanları konusunda öngörüleriniz var mı? İTB sadece kapalı mekanlarda mı gerçekleştirilecek yoksa kamusal açık alanlara da taşmayı düşünüyor musunuz?

Etkinlik ana mekanımız İstanbul Modern ve Antrepo olarak planlanıyor. Bunun dışında projeler doğrultusunda farklı mekanlar, bahsettiğiniz gibi elbet kamusal açık alanlar ve/veya firmaların atölye ve merkezleri etkinlik alanı olabilecek. Gelecek başvurular ve bunların nicelikleri, nitelikleri, hedefleri doğrultusunda hassasiyetle tasarlanması gereken bu konu tahminimce, 2011'in sonlarında kesinlik kazanabilir. Çok dağılmadığımız, mümkün olduğunca ulaşılabilir bir etkinlikler bütünü planlamak niyetindeyiz. İlk aşamada çok büyük bir iddia ile kente fazlaca dağılmış ve kaybolmuş bir etkinlikten uzak durmaya çalışacağız.

Bienal yılına kadar sempozyumlar, atölye çalışmaları, sergiler ve benzeri etkinlikler düzenleneceğini duyurmuştunuz. Geri sayımına başlanan Uluslararası İstanbul Tasarım Sempozyumu dışında kesinleşen etkinlikler var mı?

2011'in başlarında danışma kurulu üyelerimizden, Vitra Tasarım Müzesi Direktörü Alexander Von Hagesack'ın katılımcısı olduğu bir etkinliğimiz olacak. Tarih konusu kesinleştiğinde zaten duyuracağız.
Bahar aylarında küratör ve tema ile ilgili bir gelişmemiz olacak. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları boyunca üniversite, sanayi ve tasarımcı işbirliğinde, farklı disiplinlerin ortak projelerde buluştuğu uluslararası bir atölye çalışmasının hazırlığı içindeyiz. Bu çalışmalar sonucunda yeni ürünler ve fikirler de çıkabilecek.

Bunun dışında, bienal hazırlık süreci boyunca gerekli gördüğümüz seminer ve söyleşi programlarına yer vermek istiyoruz. Yaptığımız çalışmaları yayınlaştırmak gibi önemli bir gündemimiz de var.


"Neden Tasarım, Neden Bienal"
Tasarım Bienali'ne Yön Veren İsimler
Küratör, Tema ve Diğer Merak Edilenler...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :