VitrA Tasarım Müzesi Kurucularından Alexander Von Vegesack, Bienal Öncesinde İstanbul'da

mimarizm.com / 24 Ocak 2011
VitrA Tasarım Müzesi Kurucularından Alexander Von Vegesack İstanbul'da İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) ilkini 2012 yılında gerçekleştireceği "Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali" ön etkinlikleri, Şubat ayında devam ediyor. 1989'da, mobilya üreticisi Vitra'yla beraber Vitra Tasarım Müzesi'ni kuran Alexander von Vegesack, etkinlikler dizisi kapsamında özel bir seminer vermek üzere İstanbul'a geliyor.

25 Şubat Cuma günü saat 18.00'de İstanbul Modern'de gerçekleştirilecek olan Von Vegesack semineri, tasarımla ilgilenen herkese açık ve ücretsiz olarak düzenleniyor. Etkinlikte Türkçe- İngilizce simültane çeviri yapılacağı bilgisi de veriliyor.

Tasarımı anlamak, anlatmak ve bu konudaki farklı tartışma noktalarını İstanbul'un kültür ve sanat yaşamının gündemine getirmek hedefiyle yola çıkan "Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali"nin ilki 2012 yılında gerçekleştirilecek. Eş sponsorluğunu –Eren Holding ve VitrA'nın yanı sıra- yaratıcı sektörün önde gelen iki firmasının daha üstleneceği Tasarım Bienali'ne kadar olan hazırlık sürecinde sempozyum, atölye çalışmaları ve sergilerden oluşan çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam edecek.


Alexander von Vegesack Hakkında

Serbest küratör ve endüstriyel mobilya tasarımı koleksiyoncusu olarak Boppard am Rhein'deki Thonet Müzesi'ni kuran Alexander von Vegesack, uluslararası müzelere, tasarım koleksiyonlarını şekillendirmeleri ve genişletmeleri için danışmanlık verdi. Paris Georges Pompidou Merkezi'nde ve Musée d'Orsay'da sergiler düzenleyen von Vegesack, bükülmüş tahta mobilyaların tarihi üzerine düzenlenen ilk büyük sergi için Amerika Sanat Federasyonu tarafından görevlendirildi. Sergi, ABD'nin önde gelen 10 müzesinde yer aldı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı adına Doğu Avrupa'da da benzer projeler gerçekleştiren von Vegesack, 1989'da mobilya üreticisi Vitra'yla beraber Vitra Tasarım Müzesi'ni kurdu ve kurucu olarak müzenin başkanlığını yürüttü. Kendini işleriyle finanse edebilen bağımsız bir kuruluş olarak tasarladığı bu müzedeki görevi süresince, sürekli değişen uluslararası gezici tasarım ve mimarlık sergileri programını ve ilintili katalog ve benzeri materyallerin yayımlamasını sağladı. Ayrıca bu alanlarda önde gelen Avrupa müzelerinin fikir ve program alışverişinde bulunması için bir platform oluşturmak amacıyla her yıl gerçekleşen "Avrupa Müze Konferansı"nı başlattı.

VitrA Tasarım Müzesi ve Georges Pompidou Merkezi'nde, tasarımcılar ve mimarların yanı sıra farklı disiplinlerden sanatçı ve zanaatkarlar için uluslararası ün kazanan seminer programlarını on yılı aşkın bir süre boyunca düzenledi.

Alexander von Vegesack, Mart 2008'de Torino, İtalya'daki Pinacoteca Giovanni e Marella Agnelli'de "Scoprire il Design – La Collezione von Vegesack" adı altında kendi şahsi koleksiyonunun yer aldığı bir sergi açtı. Fonds National d'Art Contemporain'nin üyesi olan von Vegesack, Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres unvanı ve Almanya Üstün Başarı Ödülü'nün de sahibidir.

VitrA Tasarım Müzesi, önde gelen mobilya ve iç mimari tasarımlarını içeren koleksiyonuyla, yirmi yılı aşkın süredir dünyanın en önemli tasarım müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. 22 yıldır Vitra Tasarım Müzesi'nin direktörlüğünü üstlenen Alexander von Vegesack, Ocak 2011 tarihinde direktörlükten ayrılarak VitrA Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi.
İlişkili Haberler
"Neden Tasarım, Neden Bienal"
İlişkili Haberler
Tasarım Bienali'ne Yön Veren İsimler
İlişkili Haberler
Küratör, Tema ve Diğer Merak Edilenler...
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :