İstanbul Tasarım Bienali Mimarlara Emanet

mimarizm.com / 31 Ekim 2011

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 13 Ekim - 16 Aralık 2012 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilecek İstanbul Tasarım Bienali'nin eş küratörleri, Emre Arolat ve Joseph Grima olarak belirlendi.İstanbul Tasarım Bienali tarafından davet edilen iki küratör, İstanbul Tasarım Bienali Danışma Kurulu Üyesi ve Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic'in önerisi ile belirlenen "Kusurluluk" (Imperfection) temasını ayrı ayrı yorumlayacak. Emre Arolat ve Joseph Grima, bienal teması çerçevesinde hazırlayacakları bağımsız çalışmalarla iki farklı yaklaşım sunacak. Küratörlerin çalışmalarının çerçevesi, 2012 yılı başında duyurulacak.


Eş Küratörler Hakkında

Mimarlık eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi'nde tamamlayan Emre Arolat, 2004 yılında Gonca Paşolar ile birlikte Emre Arolat Architects'i (EAA) kurdu. İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nde (ISMD) Başkanlık Üyeliği yapmış ve TMMOB Mimarlar Odası üyesi olan Arolat, atölye çalışmaları koordinatörü ve jüri üyesi olarak pek çok üniversitede de görev aldı. Arolat'ın proje ve uygulamalarıyla kazandığı ödüller arasında, "2006 AR Awards for Emerging Architecture, Highly Commended", "2009 Europe & African Property Awards", "2009 Emirates Glass Leaf Awards", " 2010 Cityscape Dubai Awards",  "2010 Aga Khan Mimarlık Ödülü", "2011 MIPIM AR Future Projects Awards" ve "2011 Green Good Design Awards" yer alıyor. Arolat ayrıca, çeşitli mesleki yayınlarda yer alan makale ve deneme yazılarına sahip. EAA-Emre Arolat Architects'in ise Dalaman Havalimanı, Yapılar/Projeler 1998-2005 ve "...nazaran" isimli kitapları bulunuyor.


Mimarlık eğitimini Londra, Architectural Association'da (AA) Londra'da tamamlayan Joseph Grima, çeşitli uluslararası mimarlık, sanat ve tasarım platformlarında editör, küratör, yazar ve eleştirmen olarak çalıştı. 2007-2010 yılları arasında, New York'taki dünyaca ünlü 'Storefront for Art and Architecture' sanat galerisinin direktörlüğünü üstlendi. Grima, bağımsız bir küratör ve araştırmacı olarak, Venedik Mimarlık Bienali, Shenzhen/Hong Kong Trienali, Architectural Association (Londra) ve Pekin'deki Planlama Sergi Salonu gibi mekanlar ve etkinlikler için pek çok yerleştirme tasarladı. Grima'nın, 'Instant Asia' (Skira, 2007) ve 'Shift: SANAA and the New Museum' (Lars Müller, 2008) isimli kitaplarının yanı sıra AD, Abitare, Domus, Tank, Urban China, Volume ve Il Sole 24 Ore gibi uluslararası gazete ve dergilerde yer alan deneme ve makaleleri bulunuyor. Grima halen, tasarım ve mimarlık dergisi Domus'ta Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyor. İlişkili Haberler
"Neden Tasarım, Neden Bienal"
İlişkili Haberler
Tasarım Bienali'ne Yön Veren İsimler
İlişkili Haberler
Küratör, Tema ve Diğer Merak Edilenler...
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :