Mekan ağırlık ilk diorama sergisi

04 Mart 2009Diorama ile nasıl tanıştınız?

Çocukluğumdan beri maket yapardım. Maketler benim bir saplantımdı, diyebiliriz. (Gülüyor) Kağıtlarla, tellerle uğraşır dururdum. Heykelden resme kadar sanatsal çalışmaya yatkın oluşum, maket sevgisiyle birleşti. Diorama hayatımda her zaman vardı da diyebiliriz.

Büyük bir zaman dilimi küçük mekanları yapıp bozmakla geçti. Aynı zamanda da diorama hakkında araştırmalar yapıyordum. Sanatsal işlerimin ve reklam sektöründeki çalışmalarının haricinde hobi olarak diorama ile uğraşıyordum yani. Sonra diorama hayatımda gitgide daha geniş bir yer kaplamaya başladı.

Peki, sergi fikri ne zaman ortaya çıktı?

Yaptığım dioramaları koyacak yer bulamaz olduğum da... Arkadaşlarım sürekli, bunları sergilemenin vaktinin artık geldiğini söylüyorlardı. Ben de diorama sergisi nasıl yapılır, diye düşünüyordum açıkçası. Bir de o sıralarda dioramayı iş kolu haline getirmeye karar verdim.
Daha önceden de İlayda Sanat Galeri'sinde pek çok resim sergisi yapmıştık, İlayda ile tanışıklığımız da eskiye dayanıyordu yani.

Hepsi üst üste gelince sergiyi açmaya karar verdik.

Nitelikleri bakımından Türkiye'de açılan ilk diorama sergisi değil mi bu?

Daha önceden de sergilenmiş diorama örnekleri var, ama daha çok askeri dioramalar ya da tekneler bunlar. Mekan ağırlıklı bir diorama sergisi fikrini ilk hayata geçiren biz olduk.


Kenan Ataseven ile...
Radikal'den
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :