"Sokaktan malzeme topluyorum"

04 Mart 2009Diorama yaparken ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri nasıl karşılıyorsunuz?

Yaratacağınız ortama göre çok çeşitli malzemelere gereksinim duyabiliyorum. Bazen sokaktan toprak topladığım oluyor. Geçen gün kum eledim: Demiryolu için, traverslerin arasına döşenen taşları yapacaktım. Peki o kadar küçük taşları nereden bulacağım? Kum aldım, fakat kum ince geldi. Ben de sonunda oturup kumu eleyerek daha büyük parçalar elde ettim.

Türkiye'de her şeyi para karşılığında alamıyorsunuz. Avrupa'da diorama için gerekebilecek bütün malzemeler var. Bilmem kaç milimlik telleri, diorama malzemelerinin satıldığı dükkanlardan alabilirken, ben burada sokakta hat bağlayan telefonların attıkları telefon kablolarını topluyorum. Maçka Parkı'ndan ince dallar topluyorum.

Maliyeti düşük bir sanatmış...

(Gülüyor) Öyle gibi görünüyor, ama pahalı parçaları da var. Benim için en büyük sorun insan figürü. Çünkü insan figürlerini elde oymuyorum. Hobi için satılan 1/35 ölçeğindeki plastik dökümleri kullanıyorum, insan figürü olarak. Çoğunlukla, kolları-bacakları ayrı olarak Rusya'dan ve Japonya'dan geliyor bunlar ve tanesi 16 Euro!

Öncelikle bu figürleri temizliyorum ve ten rengine boyuyorum, gri oluyorlar çünkü onlar. Üzerindeki elbiselerini, ayakkabılarını yapıyorum. Yüz ifadelerini veriyorum. Aslında figürleri de ben oymak istiyorum, ama çok zor bir iş. Düşünsenize 54 mm boylundalar. Zaman zaman çocuk da kullanmak istiyorum, ama bir de çocuk figürü yapmaya kalkarsam yanarım. (Gülüyor)

Profesyonel malzemeler de kullanıyorsunuz o zaman?

Evet, sokaktan malzeme toplamak yıpratıcı bir iş. Zaten bazı hikayeleri anlatmak için de profesyonel ekipmanlardan faydalanmaya mecburum. Örneğin bir tamirhane yaparken kompresör teker yapamazsınız tek tek. Onları hazır alırsınız, ama hazır aldığınız malzemelerin boyası, tonu gibi işlemeler yine size aittir.

Küçük alanlarda çalışmanın zorluğu ne peki?

Küçük alanlarda çalışırken insanın gözlük numarası da büyüyor. (Gülüyor) Diorama yaparken, çok küçük detayları bir kuyumcu titizliğiyle, yapıştırıcının donma süresini hesaplayarak yerine tek seferde oturtmanız gerek! Merdiven yapmak için pirinç tellerini lehimlemeniz ve sonra onları zımparalamanız gerek. Düşünün; 54 milimetrelik insan figürleri ile çalışıyorum...


Kenan Ataseven ile...
Radikal'den
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :