Küçük Evler Çocuklukta mı Kaldı?

Filiz YAVUZ / 04 Kasım 2009
Sınırlı bir alanda, sınırsızca yaşanabileceğini ileri süren Çek asıllı Studio A1 Architects, geçtiğimiz ay sunduğu yeni konsept projesi ile bu söylemini pekiştirdi. A1 Architechts'in Prag'da açtığı "Küçük Ev / The Small House" adındaki sergi 1/25 ölçekle hazırlanmış pek çok ev maketinin yanı sıra 1/1 ölçek ile yapılmış ev maketiyle dikkatleri üzerine çekti.Birbirinden bağımsız ev maketlerinin bulunduğu sergi, A1Architects'in kendi içinde yaptığı bir ‘workshop' sonucunda ortaya çıkmış. A1Architects'ten yapılan açıklamada serginin itici gücünü, ev tasarlama isteğinden çok büyük formların içinde gizlenebileceği küçük formların oluşturduğu ifade ediliyor.

Küçük evler hakkında "şiir" benzetmesi yapan A1Architects üyeleri, küçük olan bu evlere baktıklarında derin içerikler gördüklerini dile getiriyorlar.
Kasıtlı olarak farklı bağlamlar üzerine kurulan projelerin, "mimarların ütopik rüyalarından" biri olmaması için çabalayan A1Architects, evlerin "inşa edilebilir" olduğunu vurguluyor. Zaten A1Architects için "küçük" konforsuz ya da yetersiz anlamına gelmiyor. Onlar için "küçük" insaniyet ve samimiyet demek.

"Çocukluk hayallerinin gerçeğe uyarlanması" olarak tanımladıkları proje için mimarlar "evimizin arka bahçesinde kendimize bir sığınak bulmak gibi" diyorlar.
Studio A1 Architects
Studio A1 Architects ilk projesini 2003 yılında yaptı. 2005 yılında Lenka Køemenová ve David Maštálka'nın gayet iyi işlettiği ofise Jakub Filip Novák katıldı ve böylece A1 Architects, Academy of Arts, Architecture and Design (AAAD) işbirliği ile Prag'da yaratıcı bir atölye olarak çalışmaya başladı. 2006 yılında grafik tasarımcı Marta Maštálková da ofise adımını atmasıyla ekip tamamlanmış oldu.

Haber, dezeen.com'dan derlenmiştir.

Fotoğraflar için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Kenan Ataseven ile...
İlişkili Haberler
Radikal'den
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :