Kent ışıklarında karanlığı arayan film; "City Dark""

07 Aralık 2012

 "The City Dark" filmi; bilinçsiz aydınlatmanın kültürel, fiziksel ve hattâ psikolojik etkileri üzerine gerçekleştirilmiş araştırmalar ve çözümlemeler ile dünyanın gömüldüğü ışık kirliliğini ve sonuçlarını ortaya koyuyor.

The City Dark; PLD Türkiye girişimiyle İstanbul, İzmir ve Ankara'da gerçekleşen gösterimlerle Türkiye yapı sektörü profesyonelleri ile buluştu. Mimarizm ve YAPI dergisi olarak desteklediğimiz bu etkinlik üzerinden PLD editörü Emre Güneş ile hem filmin gündeme taşıdığı aydınlatma tasarımını konuştuk hem de Türkiye'den aydınlatma tasarımcılarına görüşlerini sorduk.


  http://astromic.blogspot.com/2010/05/light-pollution.html


Yasemin Keskin Enginöz: "The City Dark" filmini gösterime sokma amacınız neydi?

Emre Güneş: Filmin ana konusu olan ışık kirliliği uzun süredir duyduğumuz ve yaşamımızın da hep içinde olan bir kavram. Işık kirliliğiyle ilgili olarak bir de çevre ve küresel ısınma konusu var. Özellikle gece aydınlatmasının harcanan enerji ve çevreye olan etkisi uzun süredir tartışılıyor.

Ben filmi ilk kez izlediğimde ışık kirliliği kavramının bütün bakış açılarıyla gösteriliyor olmasını ilgi çekici buldum. Filmin; ışık kirliliğinin toplumda yarattığı duygusal sorunlardan başlayıp, çevreye ve insan sağlığına olan etkilerini göstermesi sonunda, sorunun temelinde bir tasarım probleminin olduğunu, iyi strüktüre ederek ve kısa sürede anlatıyor olması beni heyecanlandırmıştı.

Işık dokunmadığınız, etkisini hissetmediğiniz sürece çok anlamlandırılabildiğiniz bir kavram değil. Işık kirliliği dediğimizde de insanların aklında önce hiçbir şey oluşmuyor. Çünkü ışık aslında kirletmez. Ama filmin, görselliği aracılığıyla insanlarda bu konuyla ilgili olarak bir algı ve bilinç oluşturulabilecek olması beni heyecanlandırdı ve bu anlamda sizi de heyecanlandırdı ki bize destek oldunuz.

Film özetle ışık kirliliğinin yaşamımızdaki yeri, dünya üzerindeki etkisi ve bunun çözümüne ilişkin yol gösteren bir belgesel. Türkiye de, iyi aydınlatma tasarımının nasıl olması gerektiğini tartıştığımız bir yer olması açısından gösterim için uygun noktada. Çünkü ışık tasarlandığında sorunlar çözülebilir.


  Brooklyn'de sokak lambası (The City Dark filminden).

>>>>>


Emre Güneş ile "City Dark" üzerine...
Aydınlatmanın Sosyo-ekonomik ve Psikolojik boyutu
Konunun Uzmanlarına “Aydınlatma Tasarımı"nı sorduk
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :