Aydınlatma Tasarımının 'Karanlık Taraf'ı

Amber EROYAN / Yasemin Keskin ENGİNÖZ / 07 Aralık 2012
PLD Türkiye tarafından düzenlenen "City Dark" gösterimlerini kaçıranlar ya da halen etkisinde olup, aydınlatma tasarımının 'karanlık taraf'ına dair yeni paylaşımları dört gözle bekleyenler, Kentin Tozu dosyamız bu ay özellikle sizlere hitap ediyor!

Işık gibi berrak bir öğe ile 'kirlilik' ifadesini bir arada kullanmak kulağa biraz tuhaf gelse de, kent yaşamının temiz hava ve suyun yanında karanlığı da elimizden almakta olduğu bir gerçek...

PLD Türkiye tarafından düzenlenen, Mimarizm ve YAPI dergisinin duyurularıyla destek verdiği "City Dark" (Karanlığı Aramak) film gösterimleri geçtiğimiz günlerde sona erdi. İstanbul, Ankara ve İzmir duraklarına uğrayan belgesel filmi kaçıranlar ya da halen etkisinde olup, aydınlatma tasarımının 'karanlık taraf'ına dair yeni paylaşımları dört gözle bekleyenler, Kentin Tozu dosyamız bu ay özellikle sizlere hitap ediyor!

PLD editörü Emre Güneş ile film ekseninde gerçekleştirdiğimiz söyleşiye, Güneş'in bu dosya özelinde değerlendirdiği "In the shade"  projesi eşlik ediyor. Daha sonra sözü aydınlatma tasarımcılarına YEM Yayın ekibi, "Aydınlatma tasarımı nedir?" sorusunun yanıtını uzmanların gözünden okuyucuya ulaştırıyor.

Bu ay Kentin Tozu dosyamıza katkıda bulunan diğer bir isim ise, Çat Kapı'nın son konuklarından Ali Manço.  Işık kirliliğinin kente ve canlılara etkisini mimar gözüyle aktaran Manço; "Türkiye'de binaların kuşlardan, kaplumbağalardan çok insan yaşamını tehdit ettiği gerçeği karşısında bunlardan söz etmek çok mu yersiz?" diyerek bu konudaki serzenişini içtenlikle paylaşıyor.


Emre Güneş ile "City Dark" üzerine...
Aydınlatmanın Sosyo-ekonomik ve Psikolojik boyutu
Konunun Uzmanlarına “Aydınlatma Tasarımı"nı sorduk
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :