Ayçen Seyman: Çalıştığım en sistemli büro

07 Mart 2008

Ne kadar zamandır Erginoğlu & Çalışlar'dasınız?

 

Ben Ocak'ta başladım, yeniyim. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü bitirdim. Okuldan sonra iç mimarlık ofislerinde çalışmıştım, şimdi ilk kez bir mimarlık bürosunda çalışıyorum. Yaptığınız işler aslında özünde aynı; ama ölçek, detay, malzeme vs bakımından farklılaşıyor. İç mimarlık dekorasyona daha yakın. Mimarlık bürosunda ise daha teknik, mühendisliğe yakın işler yapıyorsun.

 

Neden tercihinizi iç mimarlıktan yana kullandınız? Koşullar mı öyle gerektirdi?

 

Benim tercihimdi. Okul sonrasında kendimi iç mimarlığa daha yakın hissettim. Bu kararımdan dolayı pişmanlık da duymadım, benim için ayrı bir tecrübe oldu. Ama beş yılın sonunda yeni bir karar vermem gerekti, çünkü kritik bir dönemdi ve bir daha mimarlığa dönme şansım olmayacaktı.

 

Ara verdiğiniz bu beş yıl sizi zorluyor mu, nasıl?

 

Elbette. Detaylar, kullanılan malzemeler, zaman zaman zorlayıcı olabiliyor. Çünkü iç mimarlık projelerinde kullanılan malzemelerle büyük ölçekli projelerde kullanılan malzemeler değişiyor.Her yeni adımda olduğu gibi kafa yormanız gerekiyor. Burada  büyük ölçekli projeler hazırlıyoruz. İç mimarlık projelerinde ise oda oda çalışılıyor. Bir oda, onun dört duvarı ve  detayları üzerine gidiliyor.

 

Farklı ölçeklerde ve tipolojilerde yapı üretmek nasıl etkiliyor sizi?

 

Yaptığın her proje bir artı olarak kalıyor.  Okulda, toplasan 8 - 10 proje yapıyorsun ve bütün yapı tiplerini pratik edemiyorsun, sistemlerine dair genel bir bilgi alıyorsun sadece.

 

Burada bir gün nasıl geçer?

 

Erginoğlu & Çalışlar'ın çok sistemli bir ofis. Çalıştığım en sistemli büro, herşey çok düzenli. Bu düzen insan yaşamını çok kolaylaştırıyor.Ayrıca çalışkan bir ekibiz dolayısıyla günlerimiz rehavetten uzak geçiyor.

 

Buranın hiyerarşik bir ofis olduğunu söyleyebilir miyiz?

 

Askeriye gibi bir hiyerarşiden bahsedemeyiz, ama iş ortamında herkes birbirine karşı saygılı. Hep birlikte çalışıyoruz.


Büro Profili
Mimarın 5 Çayı
Projeleri
Ödüller
Yayınlar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :