Romain Cadoux: Patronlarla tartışabilmek benim için çok önemli

07 Mart 2008

1.5 yıldır burada çalışıyorum. Şimdiye kadar kaç proje yaptım bilmiyorum, daha çok yarışma projelerini çiziyorum. Daha önce Cenevre 'de çalışmıştım. Orada daha yoğun bir tempoda çalışıyorsunuz. Ayrıca detaylarda bazı farklılıklar ortaya çıkabiliyor. Mesela orada tasarımın güzelliğinden çok, sağlamlığı, kullanıcıya ne kadar süre hizmet vereceği gibi kriterler öne çıkıyor. Türkiye'de ise daha çok kabuğun nasıl olduğu ile ilgileniliyor, malzeme seçiminde birkaç yıl sonra o malzemeyi değiştirmek gerekebileceği gibi ayrıntılar üzerinde durulmuyor.

 

Erginoğlu & Çalışlar 'da, projenin her şeyiyle ilgileniyoruz. Maket yapma olanağımız var. Belki başka bir ofiste patronun istediklerine uymak zorundasınız, ama burada onlarla konuşabiliyorsunuz. Patronla görüş alışverişinde bulunabilmek, tartışabilmek benim için çok önemli.

 

Türkiye'de evlendim ve kalmayı düşünüyoruz. Burada, mimari anlamda Cenevre'ye göre daha çok potansiyel var; pekçok şey daha yeni şekilleniyor. Mesela şimdi bir alışveriş merkezi projesi çiziyoruz. Cenevre'de bunu yapmanız mümkün değil. Ayrıca ofisimiz de gittikçe daha ünlü oluyor.

 

Cenevre'de de bir büro kurabilirsiniz ama daha sakin olur ve projelere de daha klasik yaklaşılır. Ama Türkiye'de güncel olanla daha çok ilgileniliyor, moda önemseniyor. Bu anlamda Fransa ve Türkiye birbirine benziyor. Türkiye ve Fransa'da dış görünüş önemseniyor, ama İsviçre'de kullanım süresi düşünülüyor. Genellikle beklentiler farklı. İsviçre için kalite çok önemli. Ama Fransa ve Türkiye'de biraz gösteriş var.

 


Büro Profili
Mimarın 5 Çayı
Projeleri
Ödüller
Yayınlar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :