Erginoğlu & Çalışlar

Mesut TUFAN - Filiz YAVUZ / 06 Mart 2008
Erginoğlu & Çalışlar
 
Bir Pixar yapımı olan Monsters Inc'in öyküsünü karakterize eden hakim iki tema çığlık ve kahkahadır. Filmin paralel dünyasında yaşayan canavarların yaşamlarının sürekliliği, çocukların çığlıklarının depolanmasıyla oluşan enerjiye bağlıdır. Ancak sonunda çocukların kahkalarından elde edilen enerjinin (bir rivayete göre kahkaha ağızdan 100 km/sn hızla çıkar) çığlıklarından elde edilene göre çok çok daha verimli olduğu keşfedilir.

Bir 'Çat Kapı' yazısına bir Pixar animasyonu ile başlamak garip gelebilir; ama Erginoğlu & Çalışlar'ın Boğaz sırtlarındaki bürolarından çıkıp Ortaköy'e yürürken kulaklarımızda kahkahalar çınlıyordu ve şimdi aradan neredeyse haftalar geçmesine rağmen hala aynı şiddetle zihnimizde yankılanmayı sürdürüyor. Ve aslında yaşadığımız ülkede mimarinin neredeyse bir korku unsuru olarak kullanıldığı düşünülürse (yüksek duvarlarla ve tel örgülerle çevrili siteler, elinde orağıyla deprem ve onun yaratacağı tsunami beklentisi, niteliksiz yapı stoğu vs), bir mimarlık bürosunu kahkaha balonlarıyla birlikte düşünmek daha da anlamlı. Üç katlı yapı içinde gezinirken size rehberlik eden sansürsüz kahkaha çınlamaları, keyifle yaşanası mekanlar hakkında da ipucu veriyor.

Tamam, şimdi düşününce tam da Galatasaray – Fenerbahçe maçı öncesine randevu almak (Hasan Çalışlar, Ali Sami Yen Stadyumu'na çat kapı yapmayı önerdi) bize de akıllıca gelmiyor, ancak o şaşkınlık da kahkaha makinesine biraz daha malzeme taşıyor sadece.

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık Bürosu'nda, yaşam eskizleri çiziktiren mutlu insanların neşesine ortak olduk.
 

Büro Profili
Mimarın 5 Çayı
Projeleri
Ödüller
Yayınlar
Künye
Ofis Adı:
Erginoğlu & Çalışlar
Sahibi:
Kerem Erginoğlu & Hasan Çalışlar
Telefon:
(0212) 310 82 75
Faks:
(0212) 260 98 85
Web:
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :