Akdeniz Mutfağının Kırmızı Güneşi: Domates

30 Mayıs 2014

Kırmızı bir güneş; yumuşak, dolgun ve hoş kokulu... Çiğ olarak tek başına da yenebilir, üzerine biraz zeytinyağı döküp bir tutam tuz serperek de. Ya da kışın konservsiyle pek çok yemeği güzelleştirebilecek, yazdan kalma nefis bir anı olarak...

Domates, kelimenin tam anlamıyla pomo d'oro yani "altın elma"dır. Tomatl (orijinal Aztek ismi), 16. yüzyılda Amerika kıtasından Avrupa'ya geldiğinden beri pek çok ülkenin yemeklerinde başarıyla kullanılmıştır. Tatlı ama asidik ve alışılmadık tadı nedeniyle değer görür ve tüm Akdeniz bölgesine yayılır. Yetiştirilmesi için mükemmel bir iklim sunan Akdeniz'de, pek çok mutfak kültürünün parçası haline gelir.

Domates; çiğ veya püre olarak; kurutulmuş, kızartılmış, fırında pişirilmiş, dolma haline getirilmiş, graten ya da şekerleme, sorbe veya turşu olarak kullanılır. Bunun yanı sıra tabağı renkli bir dokunuşla süsleyerek, Akdeniz'in dört bir yanında, hem geleneksel hem de yeni pek çok özel tarifte yer alır. İşte bu nedenle Academia Barilla kitapta yer alan 50 tarifi seçti. Domates, bu tariflerden bazılarında karşımıza başrolde çıkar. Tıpkı çok sade ama lezzetli bir yemek olan geleneksel "domates soslu makarna"da olduğu gibi. Kimi tariflerde ise daha arka planda olmasına rağmen hem tadı hem de rengi öylesine önemlidir ki, eğer onu çıkarırsanız yemek kimliğini kaybedecektir.

Satın almak için tıklayınız.


Akademik Lezzet Arşivi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :