Yemeğin Tarih ile İmtihanı

30 Mayıs 2014

Yalnızca alt alta sıralanmış malzemelerle sınırlı kalmayan mutfak sanatı ve kültürü, söz konusu ülkenin ya da toplumun kimliğini, geleneklerini ve tutkularını da yansıtır. Böylece tabağa taşınan lezzet nesilden nesile aktarılır. Bu bazen anlatılarak, bazen öğretilerek, bazen de kitaplar aracılığıyla yapılır.

Uluslararası İtalyan yemek kültürü merkezi Academia Barilla'nın, İtalyan mutfağının en karakteristik tariflerini içeren 5 kitaptan oluşan "50 Kolay Tarif" dizisi, içindeki yiyeceklerin biçimine bürünmüş özel tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Patates, Domates, Makarna, Salata ve Çikolata kitapları, içerdikleri leziz tariflerin yanında, İtalyan mutfağının geleneksel özelliklerini de coğrafyamıza getiriyor.

Academia Barilla tarafından hazırlanan kitaplar, okurlara sadece yemek tarifi sunmakla yetinmiyor. Yemeği, bir akademiye yaraşır şekilde hem tarihsel hem de kültürel olarak ele alıp işliyor. "50 Kolay Tarif" dizisi kitaplarında, bu yiyeceklerin ilk keşfinden mutfaklara yerleşmelerinin ardında yatan olaylara ve tarihi kişiliklere kadar çeşitli bilgilere de yer veriliyor.

Academia Barilla Gastronomi Kütüphanesi Küratörü Giancarlo Gonizzi'nin kaleme aldığı metinlerde, yiyeceklerin hangi özellikleri nedeniyle, ne tür bir tarihi ve gastronomik süreçten geçerek genelde Akdeniz, özelde İtalyan mutfak kültürünün oluşmasına katkı sağladığı aktarılıyor. Böylece makarna, domates, patates, çikolata, salata gibi vazgeçilmez yiyeceklerinin sofralarımıza kadar uzanan ilginç öykülerini öğrenme olanağı buluyoruz.

 


 


Akademik Lezzet Arşivi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :