Olive Park Evleri

Metin Kılıç, Dürrin Süer / 23 Mayıs 2012
1987 yılından bu yana İzmir'de faaliyet göstermekte olan M artı D Mimarlık için, hem ölçeği hem de tasarım nitelikleri ile bir dönüm noktası oluşturan 'Olive Park Evleri', İlk Yapı arşivimizdeki yerini alıyor.

Mimari tasarımı Metin Kılıç ve Dürrin Süer'e ait olan proje, İzmir - Zeytinalan'da deniz manzaralı 75 dönümlük bir vadide konumlanan 30 müstakil evden oluşuyor.

Arazinin üst kotlarına yer alan Ece Evi ile, 11. Ulusal Mimarlık Sergisi Yapı Dalı Ödülü'ne aday olan M art D Mimarlık; gerek kapsam gerekse proje özelliği ile meslek yaşamlarında bir 'ilk'i temsil eden Olive Park Evleri'nin uygulamasını da üstlendi. Tasarımı altı ay, yapımı ise1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan projeyi, yaratıcıları Metin Kılıç ve Dürrin Süer'in ifadeleri ile sayfalarımıza taşıyoruz.

"Olive Park Evleri doğa içinde, konfor standardı yüksek, kişiselleştirilmiş mekan kurguları ve alternatif yaşam alanları ile kullanıcıya özel yeni bir yaşam biçimini sunma amacına cevap arayan yaklaşım ile kurgulanmış bir konut sitesidir.

Site, Zeytinalan'da çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrelenmiş, denize hakim 75 dönümlük bir vadide konumlanan 30 farklı evden oluşur. Her biri, yaklaşık 2.500 metrekare bahçe içinde, 300 - 450 metrekare arasında değişen kullanım alanına sahip evler, arazinin değişken eğime sahip topografyasının sağladığı olanakla farklı konumlarda çeşitli manzaralara açılır.Fotoğrafın büyük hali için tıklayınız.

Evlerin konumlandığı özel mülkiyet alanının büyüklüğü her evin müstakil olma algısını güçlendirirken, kullanılan mimari dil birliği aidiyet duygusunu artırmaktadır.

Arazinin %7 yoğunluklu imar durumu düşük yoğunluklu bir yapılaşma oluşumunda önemli bir kriterdir. Düşük yoğunluklu yapılaşma, 'bir arada ama bağımsız yaşama' vurgusunu getirmiştir. Bu doğrultuda parseller belli ama sınırları geçirgen bitkilerle sınırlandırılarak; sosyalleşme alanları, spor ve çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları, sohbet terasları oluşturuldu.


Tasarım yaklaşımında, farklı plan kurgularına sahip evleri aynı yere ait kılan dil birliği; kütlelerde benzer geometrilerin farklı kompozisyonları, yapı elemanlarında benzer formların tekrarı ve yüzey dokularında benzer cephe kaplama malzemelerinin kullanımında arandı.

Farklı plan kurguları benzer birimler kullanılarak oluşturuldu. Dikdörtgen prizma birimler ile yatayda ya da düşeyde, yan yana getirilerek L ve U formlu şemalar kurgulandı. Kiremit örtülü kırma çatılar, yuvarlak kolonların cepheye ritmik yansıması, geniş boşluklar ve cephelere takılan ahşap teraslar ortak dili oluşturmak için kullanıldı. 


Benzer birimlerle kurgulanan formlar aynı malzemeler ile kaplandı. Cepheler beyaz mozaik sıva ile kaplanarak taraklandı. Aynı yere ait, aynı kimliğe sahip ama farklı olduğunun vurgusu aynı malzemenin farklı uygulanması  ile gerçekleştirildi. Kumtaşı özelliğinde, işlenmesi kolay bir malzeme olan ve temel kazılarından çıkarılan arazi taşı, evlerin cephe kaplamasında, bazı iç mekan duvar yüzeylerinde ve istinat duvarlarında kullanıldı. Taşlar bazı evlerde kesilip silinerek ankrajlı monte edildi. Bazı evlerde ise el aletleri ile biçimlendirilerek harçla yapıştırıldı.
Olive Park'ta evler konumlandırılır ve biçimlendirilirken arazi verileri önemsendi. Mevcut bitki örtüsünü korumak tasarım kararıydı. Varolan bir zeytin veya çam ağacının çevresinde evi kurmak veya ağaçların eteğine yaslanmak gibi... Evlerin birbirlerini önemsemesini sağlamak isteği, kimi düz kimi dik olan değişken arazi topografyası içinde farklı kotlara sahip evler kurgulanmasına neden oldu. 

Olive Park'ta her ev, konumundan dolayı aldığı ad ile kimliklendirildi. Evlerin bahçelerinde yine arazi taşından yontulmuş, sanatçının eve özgü yorumladığı heykeller yerleştirildi. Bu özellikleri ile evlerin kullanıcıya özel olma durumunu ve seçkin bir mekânda oraya ait olarak yaşama biçimini sunmak amaçlandı.

Olive Park - ECE EVİ
(11. Ulusal Mimarlık Sergisi, Yapı Dalı Ödül Adayı, 2008)

Arazinin üst kotlarına yerleştirilmiş evlerden biri olan Ece Evi, hem siteye hem de hakim manzaraya yönelmiş bir konumda. Deniz manzarasının evin her mekanından algılanması kriteri, plan şemasını belirlemede etkili oldu.Dikdörtgen prizmalar ile U formunundaki plan şemasında mekanlar organize edildi. İki katlı olarak tasarlanan kütleye ana giriş, üst kottan alındı. Alt katta mekanların bahçe ile iç içe bir yaşantı kurması istendi. İçe ait bir dış mekan olarak kurgulanan orta avlu havuz ile zenginleştirildi. Doğanın ve manzaranın evin her mekanında algılanabilmesi için cephelerde geniş cam yüzeyler bırakıldı.
 

Proje Künyesi:

Proje Adı: Olive Park Evleri
Proje Yeri: Zeytinalan, İzmir
Mimari Tasarım: M artı D Mimarlık / Metin Kılıç, Dürrin Süer
Proje Ekibi: Okan Taşkıran (mimar), İbrahim Deniz (mimar), Fahriye Altınel (şehir plancısı), Banu Olcay (peyzaj mimarı)
Statik Proje: Tamer Paker
Mekanik Tesisat Projesi: Metin Keskiner
Elektrik Tesisat Projesi: Serdar Özdemir
Yüklenici: M artı D Mimarlık
İşveren: TRE Investment / TRE II
Proje Süresi: Ocak 2005 – Haziran 2005
Yapım Süresi: Haziran 2005 – Şubat 2007


M artı D Kurucuları ile A'dan Z'ye...
Ofisin Çekirdek Kadrosu
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :