Grand Canyon Alışveriş ve Eğlence Merkezi

Kerem Yazgan / 02 Kasım 2011
Grand Canyon Alışveriş ve Eğlence Merkezi

Yazgan Tasarım Mimarlık'ın yaratıcı projesiyle, eski bir tekstil fabrikasından St. Petersburg'un en büyük avm'sine dönüşen Grand Canyon Alışveriş ve Eğlence Merkezi'nin tasarım sistematiği ve anlayışını, mimarı Kerem Yazgan'ın kaleminden aktarıyoruz.

"Proje alanı, Rusya'nın ikinci büyük şehri St. Petersburg'un kuzeyindeki konut yerleşimlerinin sınırında, ana ulaşım arterlerinden birisinin sonunda yer almaktadır. Hemen yakınında metro istasyonu bağlantısı bulunan bina, 70.000 metrekarelik alanı ile St. Petersburg'un en büyük alışveriş merkezi haline gelmiştir. Grand Canyon, mevcut bir tekstil fabrikasının prefabrik strüktürü güçlendirilerek, yeni eklemelerle alışveriş merkezine dönüştürülmüştür.


"Çatı katı ile birlikte dört kata yayınan alışveriş merkezinde, 9 adet sinema salonu, bir hipermarket, 114 adet dükkan, büyük bir elektronik mağazası ile restoran ve kafeler yer almaktadır. Restoran katı, yani 3. kat, yandaki mevcut binada bulunan yaklaşık 15.000 metrekarelik eğlence merkezine bağlanmıştır. Mevcut eğlence merkezinin içinde; 33 hatlık bowling salonu, koltuk düzenli yemekli sinema salonu, 50 bilardo masası, paint-ball oyun alanı, atış alanı, restoranlar, kafeler, barlar bulunmaktadır.

"Alışveriş merkezinin 25.000 metrekarelik restoran katının eğlence merkezine bağlanması ile, tek düzlemde 40.000 metrekareyi bulan, St. Petersburg'un en büyük eğlence katı elde edilmiştir. Çevre tümüyle konutlardan kurulu olduğu için kullanım yoğunluğu da oldukça yüksektir.Doğu cephesinin büyük görseline ulaşmak için tıklayınız.


"Dolaşım, binanın eski strüktürüne uyumlu olarak, lineer atrium mekanlı kurguda çözülmüştür. Eski strüktür ve yeni eklemlenecek kısım birbirinden, alışveriş merkezinin iç atriumunun da bir cephesini belirleyecek şekilde bir duvarla ayrılmıştır. Duvar, kuzey ve güney cephelerinden dışarıya uzanarak hem servis mekânlarını saklamaya hem de girişleri tariflemeye yarar. Binanın kuzey ve güney köşelerinde, hem yaya akışını içeriye alan alanlar yaratmak hem de yol ölçeğinde binanın girişlerini vurgulamak amacıyla camlı ek binalar önerilmiştir."


Kesit 1-1. Büyük görsel için tıklayınız.


Kesit 3-3.. Büyük görsel için tıklayınız.


Proje Künyesi

Proje Yeri: St. Petersburg, Rusya
İşveren: Rönesans İnşaat
Proje Tarihi: 2005
Yapım Tarihi: 2006
Toplam İnşaat Alanı: 72.000 m2
Mimari Ön Tasarım: Gensler, Kerem Yazgan
Mimari Proje: Yazgan Tasarım Mimarlık
Statik Projesi: Rönesans Statik Tasarım Grubu
Mekanik Projesi: Energostroy
Elektrik Projesi: Energostroy
Ana Yüklenici: Rönesans İnşaat
Yapım Türü: Betonarme, Çelik
Fotoğrafları Çeken ve Tarihi: Kerem Yazgan, 2006

Projenin Aldığı Ödüller:
Hyperstate Büyük Ölçekli Gayrimenkul Ödülleri
Ticari Gayrimenkul Federal Ödülleri
Yılın Geliştiricisi, Solomon, 1.Ödül
Ticaret Merkezi, St. Petersburg Kategorisi, Aday
Rus Ticaret Olimpiyatları 1.Ödül
Rus Yılı Ticari Zafer Ödülü


Ofisin Kurgusu ve İşleyişi Üzerine
Projeler / Yarışmalar
Hedefler ve Beklentiler
Mimari Ekip ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :