EAA ve Yazgan Tasarım Mimarlık Cityscape Dubai'den Ödülle Dönüyor

mimarizm.com / 28 Eylül 2011

Yükselen dünya gayrimenkul piyasasında öne çıkan mimari eserleri onurlandıran 'Cityscape Awards for Architecture in the Emerging Markets' ödül programının resmi sonuçları henüz açıklanmamış olsa da Türkiye'den iki ofisin müjdeli haberleri elimize ulaştı.

EAA-Emre Arolat Architects, Yalova'daki Raif Dinçkök Kültür Merkezi yapısı ile 2011 Cityscape Dubai Ödülleri'nde 'Rekreasyon Yapıları' kategorisinde büyük ödüle layık görülürken; Yazgan Tasarım Mimarlık'ın Ankara Arena Çok Amaçlı Spor Salonu projesi, 'Kamu Yapıları' kategorisinde ikincilik ödülünün sahibi oldu.


EAA'ya 'Rekreasyon Yapıları' kategorisinde büyül ödülü getiren Raif Dinçkök Kültür Merkezi.


27 Eylül 2011 Salı gecesi Dubai'deki Madinat Jumeirah'ta gerçekleşen Cityscape Dubai Ödül Töreni'nde, EAA-Emre Arolat Architects, Yalova'daki Raif Dinçkök Kültür Merkezi yapısı ile 2011 Cityscape Dubai Ödülleri'nde 'Rekreasyon Yapıları' kategorisinde büyük ödüle layık görüldü. Yarışmada 3 projesiyle 3 farklı kategoride finale kalan EAA, Türkiye'den büyük ödüle değer görülen tek mimarlık ofisi oldu. EAA'nın finale kalan diğer iki projesinden ASY Mix 'Konut Projeleri' kategorisinde, Çukurova Havalimanı ise 'Turizm – Seyahat – Ulaşım Projeleri' kategorisinde yarıştı.

Yarışmanın 'Rekreasyon Yapıları' kategorisinde EAA'ya büyük ödül kazandıran Raif Dinçkök Kültür Merkezi, Akkök Şirketler Grubu tarafından hayata geçirilerek Yalova halkına armağan edilmiş bir yapı. Farklı işlevlere sahip dört iç kitle ile bunları örten ve dirençli yapı çeliğinden (Corten A) tasarlanmış yarı geçirgen bir zarftan oluşan kültür merkezi yapısının kentle kuracağı ilişkinin biçimi tasarımın ana ölçütü oldu. Bu bağlamda, çağdaş mimarlık söylemleri adına kolaylıkla düşülebilecek bir tuzak olarak neredeyse her an, her yerde beliriveren "buyurgan ve öğretici bir tasarım yönelimi"nden olabildiğince kaçınıldı. Kitlelerin arasındaki boşlukların ve gezinti rampalarının bir "iç sokak" olarak kentin sosyal hayatına girmesi hedeflendi.


Ankara Arena'nın Cityscape Dubai'de değer görüldüğü ödül.


Ankara Arena Çok Amaçlı Spor Salonu
projesi ile yarışmaya başvuran Yazgan Tasarım Mimarlık ise, 'Kamu Yapıları' kategorisinin 'Highly Commended' (Yüksek Övgü) statüsünde ikincilik ödülüne layık görüldü. Böylelikle son olarak Mies van der Rohe Ödülleri'ne aday gösterilen Ankara Arena bir ödülün daha sahibi oldu. 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası gibi birçok önemli organizasyona ev sahipliği yapan Ankara Arena, Başkent Ankara ve Türkiye için sahip olduğu önemi her geçen gün daha da pekiştirmeye devam ediyor.

Bu yıl onuncu kez düzenlenen Cityscape Dubai Ödülleri, dünyanın en önemli gayrimenkul yatırım ve geliştirme etkinliklerinden biri olarak kabul edilen ve her yıl 120'den fazla ülkeden gayrimenkul uzmanı, mimar, tasarımcı ve plancıları uluslararası bir iletişim ortamında bir araya getiren Cityscape Dubai kapsamında gerçekleştiriliyor. Cityscape Dubai Ödülleri'nde, yarışmaya katılan yapı ve projeler; ticari/karma kullanımlı yapılar, kamu yapıları, rekreasyon yapıları, konut yapıları, turizm ve ulaşım yapıları gibi ana kategorilerde değerlendiriliyor. Belirlenen bu kategoriler dışında, jüri üyeleri katılan projelerden bazılarını 'Çevre Ödülü', 'İslam Mimarisi Ödülü', 'Genç Mimar Ödülü', 'Kültürel Miras Ödülü' ve 'Masterplan Ödülü' başlıkları altında özel ödüllere de layık görüyor.


İlişkili Haberler
Ofisin Kurgusu ve İşleyişi Üzerine
İlişkili Haberler
Projeler / Yarışmalar
İlişkili Haberler
Hedefler ve Beklentiler
İlişkili Haberler
Mimari Ekip ile...
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :