Ataşehir'de Ofis

Kerem Piker / 14 Nisan 2014
Ataşehir'de Ofis

kpm | Kerem Piker Mimarlık'ın inşa edilen ilk yapısı olma özelliğini taşıyan Ataşehir-1 ofis yapısı, XIV. Dönem Ulusal Mimarlık Ödülleri'nde Yapı Dalı finalistleri arasında gösterildi.


Projenin ardındaki fikri öğrenmek üzere sözü Kerem Piker'e bırakıyoruz:

"Ataşehir diye bir yer yirmi yıl önce yoktu. Bu bir uydu kent, ancak planlanmış bir kent olmaktan ziyade, piyasanın saikleriyle oluşturulmuş bir konut 'şehri'. Büyük konut stoku bir yandan batıya doğru genişlerken, diğer taraftan da konut dışı yapılanmalar Ataşehir'de kastedilmemiş bir biçimde kendini göstermeye devam ediyor.Uydu fotoğrafını büyütmek için tıklayınız.


Bugünlerde finans merkezi olarak yeniden tariflenen Ataşehir'in yeni iş merkezinden uzakta, bölgenin kısmen 'organik' olarak gelişen ofis alanında yer alan Ataşehir-1 projesi, kpm'nin bu bölgede geliştirdiği ilk orta ölçekli ofis yapısı.Bulunduğu fiziksel çevrenin en azından önümüzdeki on yıl boyunca inşa edilmeye devam edeceği gerçeğini sessizce kabul eden proje, bulunduğu fiziksel çevre ile arasına aldığı yarı geçirgen cephe sisteminin arkasında, olabildiğince çıplak bir yapı olarak kendisini var ediyor.Bu çıplaklık ya da açık seçiklik, sadece yapısal elemanlar için değil, aynı zamanda plan kurgusu için de anlamlı; zira plan şeması servis veren ve servis alan alanların biribirinden ayrıştığı net kullanım alanlarına ve tariflerine sahip bir iç düzenleme üzerine temelleniyor. Servis veren alanlar ile servis alan alanlar arasındaki geometri ve büyüklük farkı ise, ara alanların açık bahçeler halinde düzenlenmesine ve ikincil cephe sisteminin arkasında kurulan iç dünyanın 'neşelenmesine' olanak sağlıyor."
Proje Künyesi

Proje Adı:
Ataşehir'de Ofis
Proje Durumu: Uygulama sürüyor
Proje Yılı: 2011
Yapım Yılı: 2013-2014
Proje Yeri: İstanbul, Ataşehir
Proje Büyüklüğü: 3.000 m2 kapalı alan
Proje Ekibi: Kerem Piker, Yelta Köm, Cansu Cürgen, Pelin Arıbaş, Cansu Kilciler
İşveren: Gündüz Mühendislik + Sarıyıldız İnşaat 


Plan ve kesite ait büyük görseller için ilerleyiniz >>>>>


Kurucu Kerem Piker ile...
kpm ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :