Yunus Aran Konferansları'nın 37. Konuğu Doğan Hasol Oldu

yapi.com.tr / Mesut TUFAN / 10 Aralık 2009


Doğan Hasol

Doğan Hasol 1937'de doğdu. 1956'da Galatasaray Lisesi'nden ve 1961'de İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. 1961'de Mimarlık ve Sanat Dergisi'ni çıkaran gruba katıldı. İTÜ'deki asistanlığının yanısıra Mimarlar Odası'nın dergisi MİMARLIK'ın Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptı. Mimarlar Odası Yönetim Kurullarında çeşitli görevler üstlendi. 1968'de bir grup arkadaşıyla birlikte yapı alanında bir bilgi merkezi olan Yapı-Endüstri Merkezi'nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Uluslararası Yapı Merkezleri Birliği'nin (UICB) iki kez başkanlığına, daha sonra da Onur Üyeliğine seçildi.

Yaklaşık 40 yıldan beri Yapı-Endüstri Merkezi'nin başında olan Doğan Hasol, bu kurumun bilgi merkezi işlevi doğrultusunda, YAPI Dergisi'nin yanısıra başta Yapı Kataloğu olmak üzere, mesleki kataloglar ve mimarlık kitaplarının yayımlanmasına, kurslar, konferanslar, seminerler düzenlenmesine ve sanal mimarlık müzesinin hazırlanmasına öncülük etti. Yayın etkinlikleriyle kendisine Türk Serbest Mimarlar Derneği'nin 1994/95 dönemi Basın-Yayın Ödülü verildi.

Kimi mimari proje yarışmalarında ödül ve mansiyonlar kazandı, kimilerinde de jüri üyeliği yaptı. Eşi Hayzuran Hasol ile birlikte, Mimarlar Odası'nın 1990 Ulusal Mimarlık Ödülü'nü yapı dalında kazandı. Serbest mimarlık çalışmalarını eşi ve kızıyla birlikte kurdukları Has Mimarlık grubu içinde sürdürüyor.

Hasol, 1990-96 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü yönetiminde üç dönem 2. Başkan olarak görev aldı. 1997'den bu yana Cumhuriyet gazetesinde haftalık spor yazıları yayımlanıyor.

Hasol, mimariyle ilgilenen herkesin başvuru kitabı olan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü'nün yazarı. Bu sözlüğün yanında İngilizce - Fransızca - Türkçe Mimarlık ve Yapı Terimleri sözlüğünü hazırladı; İngilizce-Fransızca bir mimarlık sözlüğü de Paris'te yayımlandı. Hasol'un, 'Yağma Var!', 'Her Şeyin Mimarı Var', 'Mimari İzlenimler', 'Galatasaray'da Düşler-Gerçekler'; ve 'Anılar Kuşlar Gibidir' adlı kitapları bulunuyor.

Kendisine İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nce "Onursal Doktor" unvanı, Mimarlar Odası'nca Mesleğe Katkı Başarı Ödülü verildi.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :