Tasarımcı Ayşe Birsel'den Yunus Aran Anısına

mimarizm.com / 29 Nisan 2008Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
(MSGSÜ) Mimarlık Bölümü tarafından, Mimar Yunus Aran anısına düzenlenen Yunus Aran Konferanslar Dizisi'nin bu seferki konuşmacısı Tasarımcı Ayşe Birsel idi.

MSGSÜ Oditoryumu'nda 'Bu fincanı tasarlayan birisi olduğunu biliyor musun? ve başka tasarım hikayeleri...' başlığı altında konuşan Birsel, "Konuşmamı sizin için yapacağım, ama Yunus için hazırladım" diyerek başladığı sunumunda tasarım anlayışını ve son zamanlarda yaptığı işleri anlattı.

Tasarımcıların işinin kullanıcıya dokunmak olduğunu ifade eden Birsel, tasarımcı ve kullanıcı arasındaki ilişkinin önemine vurgu yaparak, "Kullanıcı ve obje arasında olması gereken dört köprü var. Bunlar ruhsal, bedensel, zihinsel ve duygusal ilişkiler. Bunlardan biri olmazsa tasarım eksik kalır. Örneğin bir sandalyenin tasarımı çok güzel olabilir, fakat o sandalye rahat değilse tasarımda sorun var demektir" şeklinde konuştu.

Birsel tasarımcının, tasarım yaparken eski tasarımları unutması ve hayal dünyasını sınırsız bırakması gerektiğini dile getirerek şöyle konuştu, "Tasarım tamamıyla insan sevgisiyle ilgili bir iş. Çünkü insanların daha yi koşullarda, daha rahat yaşayabilmeleri için tasarlıyoruz. Ürün sevgisiyle de tasarım yapılabilir elbette ama tasarımın odağının insan olması bence daha doğru."

Ayşe Birsel
İzmir'de doğan Ayşe Birsel ODTÜ Tasarım Bölümü'nden mezun olduktan sonra, Fulbright Bursu ile New York Pratt Institute'da master yaptı. Amerika Ulusal Tasarım Ödülü'nün (National Design Awards) finalisti olan Birsel, Brooklyn Müzesi 2001 yılında kendisini Yılın Genç Tasarımcısı ödülüne lâyık görüldü. Rhode Island Tasarım Okulu ise Birsel'e 2008 yılında mobilya tasarımı dalında Athena Ödülü verdi. Birsel'in ürünleri Museum of Modern Art ve Cooper Hewitt Ulusal Tasarım Müzeleri kolesiyonlarında yer alıyor. IDEA Altın Ödülü ve ID dergisi En İyi Tasarım ödülü de dahil olmak üzere birçok ödülün sahibi olan Ayse Birsel, 2002 yılında Fransız araba üreticisi Renault'un tasarımcısı Bibi Seck ile Birsel + Seck ortaklığını kurdu.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :