Yunus Aran Konferansları Doğan Hasol ile Devam Ediyor

11 Kasım 2009
Yunus Aran Konferansları Doğan Hasol ile Devam Ediyor Mimar Yunus Aran'ın anısını yaşatmak ve mimarlık fakültesi öğrencilerinin birikimlerine katkıda bulunmak amacıyla Yunus Aran Birlikteliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmekte olan 'Yunus Aran Konferansları', Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol ile devam ediyor. 09 Aralık Çarşamba günü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek olan konferansta Hasol, 'mimarlık yolunda 50 yıl'ını anlatacak.

Doğan Hasol

Doğan Hasol 1937'de doğdu. 1956'da Galatasaray Lisesi'nden ve 1961'de İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu.

1961'de Mimarlık ve Sanat Dergisini çıkaran gruba katıldı. İTÜ'deki asistanlığının yanısıra Mimarlar Odası'nın dergisi MİMARLIK'ın Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptı. Mimarlar Odası Yönetim Kurullarında çeşitli görevler üstlendi. 1968'de bir grup arkadaşı ile birlikte yapı alanında bir bilgi merkezi olan Yapı-Endüstri Merkezi'nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Uluslararası Yapı Merkezleri Birliği (UICB)'nin iki kez başkanlığına, daha sonra da Onur Üyeliğine seçildi.

Yaklaşık 40 yıldan beri Yapı-Endüstri Merkezi'nin başında olan Doğan Hasol, bu kurumun bilgi merkezi işlevi doğrultusunda, YAPI Dergisi'nin yanısıra başta Yapı Kataloğu olmak üzere, mesleki kataloglar ve mimarlık kitaplarının yayımlanmasına, kurslar, konferanslar, seminerler düzenlenmesine ve sanal mimarlık müzesinin hazırlanmasına öncülük etti.

Kimi mimari proje yarışmalarında ödül ve mansiyonlar kazandı, kimilerinde de jüri üyeliği yaptı. Eşi Hayzuran Hasol ile birlikte, Mimarlar Odası'nın 1990 Ulusal Mimarlık Ödülü'nü yapı dalında kazandı. Serbest mimarlık çalışmalarını eşi ve kızıyla birlikte kurdukları Has Mimarlık grubu içinde sürdürmektedir.

1990-96 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü yönetiminde üç dönem 2. Başkan olarak görev almıştır. 1997'den bu yana Cumhuriyet gazetesinde haftalık spor yazıları yayımlanmaktadır.

Hasol, mimariyle ilgilenen herkesin başvuru kitabı olan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü'nün yazarıdır. Bu sözlüğün yanında İngilizce - Fransızca - Türkçe Mimarlık ve Yapı Terimleri sözlüğünü hazırlamış, İngilizce-Fransızca bir mimarlık sözlüğü de Paris'te yayımlanmıştır.

Hasol'un, "Yağma Var !", "Her Şeyin Mimarı Var", "Mimari İzlenimler", "Galatasaray'da Düşler-Gerçekler" ve "Anılar Kuşlar Gibidir" adlı kitapları bulunmaktadır.

Kendisine İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nce "Onursal Doktor" unvanı, Mimarlar Odasınca Mesleğe Katkı başarı ödülü verilmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :