Yeni Nesil Ofislerin Olmazsa Olmazları Neler?

mimarizm.com / 22 Aralık 2014


MARKA Konferansı kapsamında 2014'ün Aralık ayında "Yaşam Alanı Olarak Ofisler" başlıklı bir sunum gerçekleştiren Nurus Yönetici Ortağı Güran Gökyay ve tasarımcı Can Yalman; gelişen teknoloji, değişen çalışma koşulları ve Y kuşağının ofis yaşamından beklentilerini masaya yatırdılar.


Ofisler sosyal alanlara dönüşüyor

İşin artık bir mekandan öte, bir ruh haline dönüştüğünü vurgulayan Can Yalman, sadece % 3'ümüzün tatilde işle ilgilenmediğine dikkat çekerek, iş-yaşam dengesindeki radikal değişimin altını çizdi.Çalışanların "iyi"nin parçası olmak üzere aidiyet hissi aradığını belirten Yalman, "Mekanlar yaratıcılığı destekler. Çalışanlara sosyalleşme alanları sunulan ofislerde, üretkenliğin ve çalışan memnuniyetinin arttığı birçok raporda karşımıza çıkıyor" şeklinde konuştu. Türkiye'deki haftalık çalışma saati ortalamasının 49'u aştığını hatırlatan Can Yalman, "bunu bir verimliliğe oturtmalıyız" dedi.


Sürdürülebilirlik ve inovasyonun anahtarı, özgür mekânlar

Güran Gökyay ise, yenilenen çalışma alanlarını değerlendirdiği konuşmasında, "Ofis yaşamını çalışma yaşamından farksız görüyoruz. Buna bağlı olarak, işverenler için çalışanların merkeze alındığı bir alan tasarımı zorunlu hale geldi. Çünkü etkileşim ve verim çalışan memnuniyetinden geçiyor" dedi.Sükunete ihtiyacımız var!

"Herkes gençlerin aidiyet anlamında eksikliğinden bahsediyor. İletişim için sadece mobil teknolojiler yeterli değil. Şirketlerin sürdürülebilir ve inovatif olabilmesi için insanların inovatif olması, bunun için de bu özgürlüğü sağlayacak ortamlar gerekiyor." diyen Güran Gökyay, değişen alışkanlıklara yarını öngören çözümlerle yanıt verilebileceğini vurguladı.


Kabukla içerisi uyumlu değilse, şirket de başarılı olamıyor

Toplantı ve sosyalleşme alanlarının tanımlanabilir olmasının önemine dikkat çeken Gökyay, "Ofis yapısı ada mantığına dönüşüyor, sükunet içinde olacağımız yerlere ihtiyaç var." dedi.

Gökyay konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Günümüzde farklı nesilleri bünyesinde barındıran çalışma hayatının, bu nesillerin ihtiyacına göre kendilerini yenilemesi gerekiyor. Aksi halde kurum kültürünüzün devamlılığı konusunda sıkıntı yaşayacağınız bir dönem sizi bekliyor. Kabukla içerisi uyumlu olmadığı zaman şirket de başarılı olamıyor." dedi.


Yeni nesil ofislere ilişkin gelişmeleri takip ediyorsanız, 29 Ocak 2015 Perşembe günü YEM'de gerçekleşecek "2D1 Tasarım Toplantıları - OFİS" etkinliğini de ajandanıza not etmenizi tavsiye ederiz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :