Ve Karşınızda MoMA P.S. 1'ın Titiz Denizkestanesi "Wendy"

mimarizm.com / Amber EROYAN / 10 Şubat 2012

MoMA / P.S. 1 Genç Mimarlar Programı'nın bu seneki galibi, denizkestanesi formlu çevre dostu "Wendy" strüktürü ile, New York merkezli HWKN oldu. Popüler mimarlık portali Architizer'ın kurucularından Matthias Hollwich ve Marc Kushner'ın ortaklığından doğan HWKN'in projesi; titanyumdioksit uygulamalı kumaş zırhı sayesinde, civardaki CO2 salımını önemli ölçüde düşürecek.

New York Modern Sanatlar Müzesi MoMA'nın Queens'teki şubesinin avlusunda gerçekleşen yaz etkinliklerine ev sahipliği yapan geçici strüktürü belirlemek üzere düzenlenen tasarım yarışmasının 13. ayağında, HWKN, diğer 4 finalisti geride bırakarak ipi göğüsledi.

Mavi renkli dev bir denizkestanesini andıran "Wendy"nin, nanoteknoloji ürünü özel bir kumaşla kaplı omurgası, civardaki taksi garajı ile Queens-Midtown Tüneli'ni kullanan araçlardan salınan karbondioksiti bertaraf ederek, etkinlik alanını ziyaret edenlere temiz bir nefes aldıracak.

Mimarlığın, ekolojik ve sosyal etki yaratma konusunda sınırlarını nereye dek zorlayabileceğini deneyimlemeye çalışan proje; titanyumdioksit nanopartikülleri uygulanarak elde edilen özel naylon kumaşı sayesinde hava kirliliğini nötralize ediyor. Wendy'nin yaz süresince yaklaşık 260 araca denk gelen CO2 salımını ortadan kaldıracağı bildiriliyor.

Titanyumdioksit nanopartikülleriuygulanarak elde edilen ve hava kirliliğini ortadan kaldıran bu yüksek teknoloji ürünü kumaş, İngiliz bilimadamı  Tony Ryan ile tasarımcı Helen Storey'den müteşekkil 'Catalytic Clothing' markası tarafından geliştirildi.
Wendy'yi tanımlayan sınırlar, fiziksel sınırlardan öte; gölge, rüzgar, müzik ve görsel kimlik gibi unsurlardan meydana geliyor. Bu bağlamda strüktürün bir mekândan çok, bir çevre yarattığı söylenebilir. Yukarıda bahsi geçen özel kumaştan ürtilecek dikensi kollar; soğuk hava, müzik, tazyikli su ve sis püskürten mikro-programlara ulaşarak, avlu boyunca sosyal zonlar oluşturacak. 

Sanat merkezinin popüler yaz eğlencesi "Summer Warm Up" etkinliklerinin gerçekleştiği sahneden oldukça uzak ama girişe de bir o kadar yakın bir noktada konuşlanması öngörülen Wendy'nin böylelikle, ziyaretçilerde bir filtre ve başlagıç etkisi yaratması düşünülüyor.

MoMA P.S.1'ın küçük ve büyük avlularını birleştiren duvarı aşarak köprü görevi görecek yapı, basit ve ucuz bir inşa sistemine dayanıyor. Mümkün olan en geniş alanı elde etmek üzere projelendirilen iskelet ile 178 x 178 x 114 cm'lik bir hacim yaratılacak.MoMA Mimarlık ve Tasarım Bölümü baş küratörü Barry Bergdoll, "Wendy" projesi için şu değerlendirmede bulundu:

"HollwichKushner'ın tasarımı çevre temizliğiyle bağlantılı malzeme bilimini temel alırken aynı zamanda, iyi vakit geçirilecek bir mekân için eğlenceli bir arayış ortaya koyuyor. 7 no'lu yükseltilmiş trende seyahat edenler bile tüm bunların neye yaradığını öğrenmek için kendilerini bir an evvel MoMA P.S.1'e atıp Wendy'yi deneyimleyemek isteyecek."

Projenin "ikonik ama dönemeçli" olduğunu belirten MoMA Mimarlık ve Tasarım Bölümü küratörlerinden Pedro Gadanho ise, piyasadaki malzemeler ile iskelet sistemlerini ve nanoteknolojinin son yeniliklerini bir araya getiren Wendy'nin, hem alışılmadık bir ekolojik söylem hem de cesur bir mimarlık hareketi ürettiğine işaret ediyor:

"Gerek tasarımı gerekse konumlanması ve ölçeği ile ekonomik ve özlü bir yapıya işaret eden proje; farklı kullanım olanakları ve çevre halk tarafından benimseme konusunda akıllı öngörülerde bulunuyor."Haziran 2012'de görücüye çıkması planlanan Wendy, sanat merkezinin popüler yaz eğlencesi olan "Summer Warm Up" konserlerini ağırlayacak.

2012 Genç Mimarlar Programı'nın diğer finalistleri ise şöyle sıralanıyor:

- AEDS | Ammar Eloueini Digit-all Studio (Ammar Eloueini, Paris, Fransa / New Orleans, ABD)
- Cameron Wu (Cambridge, ABD)
- Ibañez Kim Studio (Mariana Ibañez & Simon Kim, Cambridge, ABD)
- UrbanLab (Martin Felsen & Sarah Dunn, Chicago, ABD)

Finalist projeler sergisi de yaz boyunca MoMA'da görülebilecek.


Bu haber,
archrecord.construction.com, domusweb.it ve architizer.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :