Young & Ayata Bauhaus Müzesi Yarışmasında Eşdeğer Birincilik Kazandı

mimarizm.com / 09 Eylül 2015


Bauhaus Müzesi'nin Dessau'daki yeni yapısı için Mart 2015'te açılmış olan yarışmanın sonucunda jüri, Barselona tabanlı Gonzalez Hinz Zabala ve New York tabanlı Young & Ayata stüdyolarının projelerini birinci seçti.Alman sanat ve tasarım okulu Bauhaus'ta üretilmiş olan ürünlerin saklanmasını ve sunumunu üstelenecek olan yeni müze yapısı için, birbirine kontrast oluşturan iki proje eşdeğer birinciliğe layık görüldü. Jüride görev alan ve Londra'daki Tate Modern'in direktörü olan Chris Dercon da birinci olan iki projenin birbirinden çok farklı olduğunu ve bu durumun uluslararası alanda uzmanlar ve halk arasında bir tartışma ortamı başlatmak için iyi bir şans olduğunu söyledi. 

İspanyol tasarım grubu Gonzalez Hinz Zabala 'nın önerisi 'Less is More' düşüncesinden yola çıkıyor. Projedeki köprü strüktürü, geçici sergilerin, etkinliklerin yer alacağı geçirgen kamusal alanı üst kotta çevreleyerek koleksiyonların sergileneceği kapalı bir mekan kurguluyor. Yapının giriş kotunda yer alan saydam hacim ise müzenin şehir ile iletişimini, park ile sokağın ilişkisini güçlendirmeyi amaçlıyor. Tasarımcılar ise projenin ağırlık ve hafiflik, opaklık ve saydamlık gibi kavramları bir araya getirerek eğlenceli bir kontrast oluşturduğunu söylüyor.

Kutan Ayata'nın eş kurucusu olduğu ve New York'ta çalışmalarını sürdüren Young & Ayata tasarım stüdyosunun önerisi ise Bauhaus disiplinini oluşturan iki ana motivasyona, teknik ve sanatsal dışavurumculuğa odaklanıyor. Bauhaus'un tarihi boyunca bu iki durum arasındaki çatışmalardan ve etkileşimlerinden beslendiğini söyleyen tasarım ekibi, kendi projelerinde de grid sistem temelinde modüler bir tasarımla, değişik renk ve malzeme deneylerini bir araya getiriyor. Heykelsi hacimler ayaklarla yerden yükseltiliyor ve böylece zemin kotunda mekanların altında geçişler yaratılıyor. Hacimler orta noktalarında birbirleriyle birleşerek tüm müzeyi tek katta birbirine bağlayan sürekli bir plan kurgusu ortaya çıkarıyor.
Young & Ayata stüdyosu, YAP İstanbul Modern 2015 programında da 'Su Korusu' isimli projesiyle finale kalan isimlerden biri olmuştu.

Young & Ayata ve Gonzalez Hinz Zabala, Bauhaus Müzesi Yarışmasında Eşdeğer Birincilik KazandıBauhaus Müzesi'nin Dessau'...

Posted by Mimarizm on Thursday, 10 September 2015

Stüdyoların önerileri hakkında ayrıntılı bilgiye ve diğer projelerine ulaşmak için tıklayınız; Gonzalez Hinz ZabalaYoung & Ayata 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :