53. Venedik Bienali Türk Pavyonu "Lapses/*" Tanıtıldı

mimarizm.com / E. Seda KAYIM / 29 Nisan 200953. Venedik Bienali'nde görücüye çıkacak Türkiye pavyonunun ve etkinliğe paralel olarak yayımlanan bir dizi kitabın tanıtımı dün (28 Nisan 2009) Babylon Lounge'da düzenlenen basın toplantısı ile gerçekleştirildi. Başak Şenova küratörlüğünde sanatçılar Banu Cennetoğlu ve Ahmet Öğüt'ün işlerinin sergileneceği pavyonun başlığı "Lapses/*" olacak.

Bu yıl 17 Haziran – 22 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan Venedik Bienali 53. Uluslararası Sanat Sergisi'nde Türkiye'yi küratörlüğünü Başak Şenova'nın üstlendiği  "Lapses/*" başlıklı proje temsil edecek. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için dün (28 Nisan 2009) Babylon Lounge'da düzenlenen basın toplantısında, küratör Başak Şenova, küratör asistanı Nazlı Gürlek, sanatçılar Banu Cennetoğlu ve Ahmet Öğüt ile grafik tasarımdan sorumlu Eray Makal projenin ve kitapların hazırlanma süreçlerine dair birer sunum yaptılar.

"Lapses/*", çevremizi kuşatan türlü veriler ve medya tarafından yapılandırılan ortak bellekteki atlamalar, sekmeler, ya da sıçramalar üzerinden, olayların ne kadar farklı şekillerde algılanabileceğini ve dolayısıyla farklı tarih anlatılarına yol açabileceğini gösteren iki projeden, Banu Cennetoğlu'nun ‘Katalog' ve Ahmet Öğüt'ün ‘İnfilak Etmiş Şehir' başlıklı işlerinden oluşuyor."Lapses/*" projesi üç ciltlik bir kitap serisini de kapsıyor. Başak Şenova'nın editörlüğünü yaptığı birinci cilt, projenin kataloğu işlevi görmesinin yanı sıra kavramsal çerçeve, yapıtlar ve genel süreç hakkında notlar içeriyor. Yazar, film kuramcısı ve video sanatçısı Jalal Toufic'in editörlüğünü yaptığı ikinci ciltte, William C. Chittick, Jalal Toufic ve Paul Virilio'nun da aralarında bulunduğu 20'yi aşkın yazarın "lapses" kavramına farklı açılardan ve derinlemesine yaklaşımlar içeren metinleri yer alıyor. İçerdiği alıntılarla birlikte, bu kitap tüm proje için esin kaynağı ve referans oluşturacak. Editörlüğü yine Başak Şenova tarafından yapılan üçüncü ciltte ise dört farklı proje, kavramsal çerçeve dahilinde tartışmaya açılıyor: Ceren Oykut'un Park Otel'i; Daniel García Andújar'ın Postkapital projesi; RGS'nin Kriegspiel projesi ve Yane Calovski'nin Ana Plan projesi.

Birinci ve üçüncü ciltlerin asistan editörlüğü Nazlı Gürlek tarafından üstlenilirken, kitap serisinin tasarımı Eray Makal tarafından gerçekleştirildi. Kitap serisi dışında Banu Cennetoğlu'nun "Katalog 2009" projesi de UPM-Kymmene Kağıt Ürünleri'nin kağıt desteği ile basıldı. "Lapses" projesinin kitap serisi, Venedik Bienali boyunca sergi mekanından satılacak.

T.C. Dışişleri Bakanlığı himayesinde, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu'nun desteğiyle gerçekleştirilecek serginin koordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) üstleniyor. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Pavyonu, Venedik Bienali'nin ana mekânı olan Arsenale'de yer alacak.

IKSV'nin Türkiye Pavyonu için oluşturduğu, Çelenk Bafra, Melih Fereli, Vasıf Kortun ve Beral Madra'dan oluşan danışma kurulu Eylül 2008 tarihinde değerlendirilen projeler arasından, "Lapses/*" sergi önerisiyle Başak Şenova'yı, 53. Uluslararası Sanat Sergisi Venedik Bienali Türkiye Pavyonu küratörü olarak seçmişti.
 

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :