2008 Venedik Bienali'nin Teslim Edileceği Eller Belirlendi

mimarizm.com / 23 Ocak 2008

Uluslararası Venedik Bienali'nde isimler açıklandı. Mimarlık, sinema, dans ve tiyatro sergilerinin direktörlerini belli olurken, bienalin 2008 genel direktörlüğüne, on yıldır Venedik vilayetinde Uluslararsı İlişkiler ve Sosyal Sorumluluk Projeleri yürüten Andrea Del Mercato seçildi.

 

Bienalin mimarlık kategorisinin direktörlüğüne, NAI'nin 6 yıl direktörlüğünü yürütmüş olan ve Mimarlık Bienali'nde üç kez Hollanda pavyonunun küratörlüğünü üstlenmiş olan Aaron Betsky getirildi. Betsky aynı zamanda 11'inci Venedik Mimarlık Sergisi'nin de küratörlüğünü yapmıştı.

 

Venedik Bienali Sinema sektörü için ise seçilen isim Marco Müller oldu. 2004'ten beri yürüttüğü sinema direktörülüğünde gösterdiği başarıyla Venedik Bienali'nin vazgeçilmez beyinlerinden biri olduğunu kanıtlayan Müller, 2008'den itibaren dört yıl süreyle işin başında olacak. Müller'in küratörlüğüne ilişkin yapılan açıklamada, gittikçe uluslararası alanda daha çok görünürlük kazanan, gelişen film endüstrisini yakından takip eden hatta öncülük yapan bir yapıyı kurarak, yabancı prodüksiyonların sahnesi haline getirdiği için Venedik Film Festivali'nin Müller'in ellerine emanet edildiği belirtildi.

 

65. Venedik Film Festivali 25 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

Tiyatro sektörünün direktörlüğüne getirilen Maurizio Scaparro ise, üstlendiği dört yıllık görevin ardından iki sene daha iş başında olacak. Bienailin iki senelik tiyatro programı ise hazır: Günümüz tiyatrosunun temel sorunlarını dil, yaratıcılık ve gençlerle hayati bağının kopuşu olarak tanımlayan Scaparro, 2008 için bir uzmanlaşma workshopu ile uluslararası antremanı üniversite kampüsüne taşıyacak, 2009'da ise uluslararası bir tiyatro festivali düzenleyecek. Her iki yılın ve kapsayan tüm etkinlikler ise ‘Akdeniz' teması üstüne kurulacak.

 

Bienalin dans sektörü direktörlüğündeki dört yıllık görevinin son yılına giren Ismail Ivo ise, 6'ıncı Uluslararası Güncel Dans Festivali'ni yönetecek. Son üç yılda koreografi ve güncel düşünce üzerinden vücut temasına yoğunlaşan küratörün düzenleyeceği ‘Güzellik, Sanat Güzeldir!' isimli festival, Haziran 2008'de başlayacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :