2010 Altın Aslan Ödülleri Bahreyn, Hollanda ve Japonya'ya Gitti

mimarizm.com / 01 Eylül 2010
12. Venedik Bienali dahilinde düzenlenen 12. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin Beatriz Colomina, Francesco Dal Co, Joseph Grima, Arata Isozaki, Moritz Küng ve Trinh T. Minh-ha'dan oluşan seçici kurulu, 2010 ödüllerinin sahiplerini 28 Ağustos günü açıkladı.

Ulusal katılım dalında Altın Aslan ödülüne Bahreyn pavyonu değer görülürken; uluslararası serginin en iyi projesi dalında Altın Aslan ödülü junya.ishigami+associates'e; umut vaat eden genç katılımcı dalında Gümüş Aslan ödülü ise OFFICE Kersten Geers David Van Severen + Bas Princen'e verildi.

Bienalde mansiyona değer görülen isimler ise; 'Decay of a Dome' (Bir Kubbenin Ölümü) adlı projesi ile Wang Shu, Vito Bertin ve Lu WenYu'den oluşan Amateur Architecture Studio ekibi; yaratıcı enstalasyon çalışmaları ile Studio Mumbai Architects ve 'Il Giardino delle Vergini' projesi ile peyzaj mimarı Piet Oudolf oldu.

Onur ödülleri Koolhaas ve Shinohara'ya

Venedik Bienali'nin onur ödüllerinden 'Yaşam Boyu Başarı' dalında Altın Aslan ödülü Rem Koolhaas'a verilirken; 2006 yılında vefat eden ve Shinohara Tokyo Teknik Üniversitesi Yüzüncü Yıl Salonu, Ukiyo-e de Matsumoto Müzesi, Osaka'daki K-2 kulesi gibi projeleriyle tanınan Japon mimar Kazuo Shinohara'nın anısına Altın Ayı Özel ödülü layık görüldü. 

Ödüllü projeler hakkında

Ulusal katılım dalında Altın Aslan'ı ülkelerine kazandıran Bahreyn pavyonu, denizi kamusal alan olarak ele alışı ile ödüle değer bulundu. Seçici kurulca yapılan açıklamada özellikle, "ülkenin, kıyı şeridindeki hızlı değişim ile olan ilişkisinde net ve etkili bir oto-analize gitmeyi tercih etmesi"nin takdir topladığı belirtildi.


Bahreyn ekibi. Görsel: domusweb.it

Bahreyn Krallığı'na ödül kazandıran isimler arasında; Bahrain Urban Research Team (Bahreyn Kentsel Araştırmalar Ekibi) ve LAPA kurumları ile birlikte fotoğrafçı ve mühendis Camille Zakharia; film yapımcısı Mohammed Bu Ali ve sergi sorumluları Noura Al-Sayeh ile Fouad Al-Ansari sıralanıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :