New City Reader Bu Kez Kentin "Yıldız Falı"na Bakıyor

mimarizm.com / 31 Temmuz 2012İstanbul Tasarım Bienali kapsamında okurla buluşan New City Reader gazetesi, "Yıldız Falı / Horoscope" başlıklı son sayısı ile sokaklarda...
 

Bienalin sonuna kadar düzenli aralıklarla yayınlanarak, şehrin farklı noktalarına asılacak ya da dağıtılacak olan gazetenin farklı başlıklarla hazırlanan her sayısında, kent, mimarlık ve kamusal alana dair makaleler yer alıyor.

İlk kez Mayıs ayında yayınlanan "New City Reader" gazetesinin 30 Temmuz tarihli "Yıldız Falı / Horoscope" başlıklı son sayısının konuk editörlüğünü, İstanbul Tasarım Bienali küratörlerinden Emre Arolat üstlendi. Mimar ve yazar Levent Şentürk, kent sosyoloğu Murat Güvenç, mimarlık tarihçisi ve eleştirmen Uğur Tanyeli ile mimar ve aktivist Korhan Gümüş'ün yazılarının yer aldığı "Yıldız Falı / Horoscope" sayısında, yazarlar burçlardan da ilham alarak, "musibet, koreoskop, mükemmellik, mükemmelliyetsizlik" gibi kavramlar üzerinden kentleşme ve metropolleşmenin geleceğine doğru "derin bir bakış" yöneltiyor.

Emre Arolat bu sayıda "Musibet" başlıklı yazısı ile İstanbul'un nabzını tutarken, Levent Şentürk, "Yengeç Baladı" isimli fabl ile şehrin absürd bir tablosunu çiziyor. Murat Güvenç, geleceğin mekanlarını gösteren bir "Koreoskop" üretmeyi öneriyor. Uğur Tanyeli ise Doğu-Batı dikotomisi içinde mükemmeliyetsizlik sorunsalını irdeliyor. Son olarak Korhan Gümüş, tasarımda dönüşüm dinamiklerini incelediği bir yazı ile gazeteye katkı sağlıyor.


İki haftada bir İstanbul sokaklarında

New City Reader gazetesinin her sayısının editörlüğünü, mimar, kuramcı ve araştırmacılardan oluşan konuk editörler üstleniyor. İstanbul Tasarım Bienali küratörlerinden tasarımcı Joseph Grima tarafından ilk defa 2011 yılında New Museum for Contemporary Art (New York)'ta gerçekleşen The Last Newspaper sergisi kapsamında yayınlanan New City Reader, Grima'nın küratöryel yaklaşımının bir parçası olarak bienalin sonuna kadar İstanbul'da da yer alacak. İki haftalık periyotlarla yayınlanan ve asılan sokak gazetesi, her sayısında 1000 adet hazırlanarak, ayrıca çeşitli kamusal alanlarda ücretsiz olarak dağıtılıyor.

İlk kez Mayıs ayında yayınlanan ve editörlüğünü İstanbul Tasarım Bienali küratörlerinden Joseph Grima ile ekibinin üstlendiği gazetenin konusu "Gündem" (Agenda) olarak belirlendi. Bu sayının grafik tasarımı ise aynı zamanda İstanbul Tasarım Bienali web sitesinin ve yayınlarının da grafik tasarımını üstlenen Marco Ferrari ve Elisa Pasqual tarafından yapıldı.

"Eşik / Threshold" başlıklı ikinci sayının konuk editörlüğünü ise Adhokrasi küratöryal ekip üyesi Pelin Tan üstlendi. "Kentsel mekânda eşiğin bilgisi nasıl üretilir?" sorusu üzerine yazılar içeren sayıya, Stavros Stavrides, Ulus Atayurt, Can Firuze, Aslı Kıyak İngin+Artin Usta ve Sevgi Ortaç makaleleri ile katkı sağladı.

"Bulmaca / Puzzle" başlıklı üçüncü sayı ise Terra Incognita adlı bir yap-boz olarak tasarlandı. Terra Incognita, Demilit (Decoding Military Landscapes) tarafından yazıldı. Ön araştırmalar ise Rob Greco/ Grecolaborativo tarafından yürütüldü. Bir aktivizm aracı, bir tasarım ürünü ve tartışmaları ateşleyici bir unsur olarak tasarlanan Terra Incognita, İstanbul'u şifrelemek ve deşifre etmek için kolektif olarak oynanıyor. Oyun talimatlarına ve olası senaryolara İstanbul Tasarım Bienali web sitesinden ulaşılabilir.


Nerelerde okuyabilirsiniz?

"New City Reader"; Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakülteleri, Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık ve İletişim Fakülteleri, İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Urban Cafe, DEPO/ Tütün Deposu, ODA Kule, İKSV Binası, İstanbul Modern Kütüphanesi, Salt Galata, Salt Beyoğlu, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Moda Akademisi, TMMOB Mimarlar Odası Taksim Gezi Park, Kamondo Merdivenleri ve Asmalı Mescit duvarlarına asılmanın yanı sıra şehrin çeşitli yerlerinde katlanmış bir gazete olarak dağıtılıyor.

Toplamda 16 sayı olması planlanan gazetenin içeriğine İstanbul Tasarım Bienali web sitesinden de ulaşılabilir.


İstanbul Tasarım Bienali, 13 Ekim–12 Aralık 2012 tarihleri arasında, Emre Arolat ve Joseph Grima küratörlüğünde, Londra Tasarım Müzesi Direktörü ve aynı zamanda İstanbul Tasarım Bienali Danışma Kurulu Üyesi olan Deyan Sudjic'in önerisi ile belirlenen "Kusurluluk" (Imperfection) teması altında gerçekleştirilecek. İstanbul Tasarım Bienali sergileri, İstanbul Modern ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda yer alırken, etkinlikler şehrin farklı noktalarına yayılacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :