Nina Simone Şarkılarının Şekillendirdiği Kanepe

mimarizm.com / 01 Eylül 2015


İspanyol mobilya firması Missana, Estudio Sputnik imzalı yeni kanepe tasarımını duyurdu: Simone Sofa. Ünlü caz ve blues sanatçısı Nina Simone'dan ismini alan tasarım aynı zamanda kuyruklu piyanodan esinleniyor.

Kanepenin ahşap iskeletli kapitone kumaştan oluşan sırtı, tek parça minderden oluşan oturma alanından 4 metal çubukla yükseltilerek ayrılıyor. Kumaşların farklı renklerde kullanılmış olması da bu ayrımı vurguluyor. Kanepeyi yerden yükselten el yapımı ahşap ayaklar, çapraz metal çubuklarla birbirlerine bağlanıyor.Estudio Sputnik'ten Majo Fernandez, tasarımda özellikle kanepenin sırt kısmının, statik ve düz olan oturma kısmına göre daha dinamik, renkli ve bağımsız bir parça olarak algılanmasını istediklerini söylüyor.

Valensiya merkezli stüdyonun tasarım sürecinde müzik çok önemli bir rol oynuyor. Tasarım ekibi, çok farklı tarzda müzikler dinlediklerini ancak bu mobilya tasarımında özel olarak caz efsanesi Nina Simone'u dinleyerek ondan esinlendiklerini söylüyor.Stüdyonun kurucularından Maria de la O Reyna, kanepe tasarımının doğrudan müzikle ilişkili olduğunu, kuyruklu piyanoyla ise somut bir bağlantı kurduğunu belirtiyor. Tasarımı gerçekleştirirken, eğrileri yumuşak bir melodinin zerafetinde tasarlamaya çalıştıklarını ve bu tasarımla kullanıcılara piyanoyu ve dünyanın en önemli piyanistlerinden birini anımsatmaya çalıştıklarını söylüyor.Kanepenin tasarım aşamasında en çok dinlenen sanatçı Nina Simone olduğundan ve Simone'un duygusal, egzotik karakterinin kanepenin feminen ve zarif formuna yansıdığını düşündüklerinden stüdyo tasarıma Simone Sofa adını veriyor.

Kanepedeki tüm detaylara özen gösterdiklerini söyleyen tasarımcılar, formu nedeniyle tasarımın önü kadar arkasının da ilgi çekici olduğunu belirterek, kullanıcılara kanepeyi etrafından dolaşabilecekleri şekilde odanın merkezine yerleştirmelerini öneriyor.

Simone Sofa, Kvadrat'tan Febrik'e kadar birçok farklı kumaşta üretilebiliyor.Bu haber dezeen.com 'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :