Babina Bu Kez Hem Göze Hem Kulağa Hitap Ediyor

Gizem ŞAHİN / 18 Haziran 2014

İtalyan mimar ve illüstrasyon sanatçısı Federico Babina'nın son poster serisi "Archimusic"; Freddie Mercury, Elvis Presley, Miles Davis ve Manu Chao gibi ünlü müzisyenlere ait 27 popüler şarkıyı mimari tasarımlara dönüştürüyor!Mimarlıkla ilgili illüstrasyon serilerine bir yenisini daha ekleyen Babina, Archimusic serisinde bu kez müziklerin ruhunu yansıtan binalar tasarlıyor. Babina'nın müziği ve sözleri albüm kapaklarındaki çalışmalarla bir araya getirerek yarattığı karikatürize edilmiş yapılarda hareketli cepheler, heykelvari merdivenler ve rüzgar tribünleri göze çarpıyor.

Babina'ya göre müzik ve mimarlık, formu ve ritmi belirleyen ortak matematiksel bir düzenden oluşuyor. Sanatçı, Archimusic serisini, müziğin bireyde uyandırdığı duyguları temel alarak tasarladığını söylüyor. Ünlü mimarların yüzlerini kullanarak oluşturduğu figüratif illüstrasyon serisi Archist 'e kıyasla bu seri, daha soyut bir şekilde tasarlanmış. Babina, yeni poster serisinde yer alan şekilleri anlamak içinse şu uyarıda bulunuyor: "Gözleriniz yerine kulaklarınızı kullanın!"

Archimusic serisinde Bach'ın müziğini mağara benzeri bir strüktür yansıtırken, piyanodan esinlenen yapı Mozart'a adanıyor.


         

         


Renkli kompozisyonlardan oluşan yapı Manu Chao'yu, gitar şeklindeki yapı Jimi Hendrix'i, birbirini tamamlayan siyah-kırmızı strüktürler The White Stripes'ı, çatı birimlerinden her biri bir grup üyesini andıran depo ise The Beatles 'ı temsil ediyor.


          

         

         

          


Büyükçe bir bacayı ve balkonu taşıyan elemanları oluşturan trompet benzeri strüktürüyle Miles Davis 'e adanmış olan illüstrasyon için Babina "Miles Davis'in müziği harmonik sadelik ile dahice bir zorluk arasında mükemmel bir dengede. Bu yüzden notaların ritmini, renkler ve şekillerden oluşan bir forma dökmek için mükemmel bir örnekti." diyor.


         


Favori bir müzik türünün olmadığını belirten sanatçı, Archimusic poster serisi için değişik türlerde ve hepsi kendine has özelliklere sahip müzikleri ve müzisyenleri seçtiğini belirtiyor.


Diğer posterler için ilerleyiniz >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :