'Kaos'un Görsel-İşitsel Karşılığı: Entropia

Gizem ŞAHİN / 06 Ağustos 2015


'Entropi' Yunanca dönüşüm kelimesinden türetilmiş ve bir sistemdeki rastgelelik ve düzensizliği, bilgi eksikliğini tanımlıyor. Ses tasarımcısı Fraction tarafından Louis Philippe St-Arnault, Nature Graphique ve Creation Ex Nihilo işbirliğinde tasarlanan müzik enstalasyonu 'Entropia' ise kendine bu kelimeyi baz alıyor.Entropia, sanatçının entropi kavramını bütünsel bir yaklaşımla ele alarak kurguladığı inovatif bir görsel-işitsel enstalasyon. Sanatçı aynı zamanda enstalasyonun strüktürüyle Richard Buckminster Fuller'i ve jeodezik tasarım teorisini de anıyor.Society for Art and Technology tarafından da desteklenen enstalasyon, Montreal'deki Satosphere isimli mekanda yer alıyor. Alanda inşa edilmiş olan proje, 6000'den fazla kontrol edilebilir pikselden oluşuyor. Aynı döngü içerisinde tekrar eden 32 farklı ses ve müzik için ise 157 hoparlör kullanılıyor.
Fraction ziyaretçileri, üç boyutlu ses teknolojisiyle, direkt ışıklar ve mekanın tümünü kaplayan projeksiyonlarla yoğun bir görüntü-ses deneyimine dahil ediyor. Mekandaki ışık hareketleri kompleks bir koreografide gürültülere eşlik ediyor.
Bir mimari mekanın ışık ve sesle birlikte farklı bir simülasyonunu kurgulayan 'Entropia' uyum içerisinde olmayan birçok katmandan, soyut dokulardan ve patlayan sert notalardan oluşuyor. Sanatçı bu enstalasyonla ziyaretçileri 'kaçınılmaz kaos'un hangi noktasında durduklarını ve süreçle olan ilişkilerini düşünmeye davet ediyor.Enstalasyona ait videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Keyifli seyirler!Bu haber designboom.com'dan ve sanatçının kendi sitesi olan fractionmusic.com 'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :