Moskova'nın AKM'si Puskinsky'nin Yüzü, "Changing the Face" ile Gülecek

mimarizm.com / Amber EROYAN / 24 Şubat 2011Moskova'nın merkezindeki Pushkinsky Sinema Salonu'nun cephesini yenilikçi DuPont ürünleri kullanarak değiştirmeyi amaçlayan "Changing the Face" (Sureti Değiştirmek) yarışması kapsamında düzenlenen seminerlerin Türkiye ayağı, 24 Şubat 2011 Perşembe akşamı Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) yapıldı.

DuPont yetkilileri ve jüri üyelerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte yarışmaya ilişkin bilgiler birinci ağızdan aktarılırken, King-Kong mimarlık bürosu kurucusu Jean-Christophe Masnada, cephesinin tamamı DuPont™ Corian® ile kaplanan "Seeko'o9 Hotel" projesini dinleyicilerle paylaştı. DuPont TMENA İnşaat Grup Müdürü Fatih Kuyu ise, firmanın yenilikçi yapı çözümleri konusunda bilgilendirmede bulundu.Moskova'nın AKM'si Pushkinsky, yeni bir suret kazanacak

Mimarlar, mühendisler, tasarımcılar ve sanatçıların katılımına açık olarak düzenlenen uluslararası yarışmanın resmi startı, 8 Şubat 2011 günü Rusya'da yapılan seminer ile verilmişti. YEM'in ev sahipliğinde gerçekleşen İstanbul seminerine; Wlodzimierz Sobon (CtF Yarışma Koordinatörü), Kerem Erginoğlu, (ECARCH Kurucu Ortağı; CtF 2011 Jüri Üyesi), Jean-Christophe Masnada (King Kong Architects Kurucu Ortağı) ve Fatih Kuyu (Mimar, DuPont TMENA İnşaat Grup Müdürü) konuşmacı olarak katıldı.


Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Barış Onay, seminerde yaptığı açılış konuşmasında, "Changing the Face" yarışmasının, parçası olmaktan gurur duydukları bir proje olduğunu dile getirerek; "Yarışmanın bu seneki mekanı Pushkinsky Sinema Salonu'nu, Moskova'nın AKM'si olarak niteleyebiliriz. Maalesef bu önemli yapı da İstanbul'daki benzeri ile aynı kaderi paylaşıyor. Changing the Face'i Pushkinsky için önemli bir katalizör olarak görüyorum" dedi ve İstanbul'un da yarışmaya dahil olması yönündeki temennisi ile sözlerini sonlandırdı.

Onay'ın ardından söz alan Wlodzimierz Sobon, koordinatörlüğünü üstlendiği yarışmanın tarihçesini aktardı ve bu seneki proje alanı Pushkinsky Sinema Salonu hakkında bilgi verdi. İlki 2008 yılında Roma'da yapılan Changing the Face'in küçük bir atölye çalışması olarak ortaya çıktığını belirten Sobon, sonraki senelerde sırasıyla Bükreş, Zagrep, Prag ve Atina'nın proje alanı olarak seçildiğini söyledi.Geçtiğimiz yıl Atina'daki Pire Kulesi için düzenlenen yarışmanın ilk kez uluslararası ölçeğe taşındığına dikkat çeken Wlodzimierz Sobon, son başvuru rakamlarını ise 949 mimar / 380 proje olarak açıkladı.Moskova'daki Puskinsky Sinema Salonu'nun, yarışmanın amaçları ile doğrudan örtüşmesi nedeniyle seçildiğini ifade eden Sobon, film festivaline evsahipliği yapmak üzere 1961'de inşa edilen yapının, daha sonra diğer Rus kentlerinde yapılan sinemalara da model oluşturduğunu vurguladı. Bir zamanlar "prömiyerlerin sineması" olarak bilinen yapının, eski ihtişamını yitirmesi ile birlikte siyasi tartışmalara konu olduğunu söyleyen Sobon, yeni belediye başkanının yarışmayı desteklemesinin, binanın yıkımdan kurtluması adına önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

Seminerde hazır bulunan Changing the Face 2011 Jüri Üyesi Kerem Erginoğlu da ilk kez uluslararası bir proje yarışmasında yer almaktan dolayı büyük heyecan ve mutluluk duyduğunu belirterek;

"Önceki yıllara ait başvuruları incelediğimde, iyi katılımcıların olduğunu gördüm. Bu sene de yüksek bir başvuru oranının olduğunu ve zorlu bir seçim sürecinin bizi beklediğini söylemeliyim. Türkiye'den katılacak yarışmacıların da iyi projeler sunacağına inanıyorum" dedi ve DuPont firmasını, bu faydalı işe imza atmasından ötürü tebrik etti.


Haberin devamı için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :