Waterstudio'dan Suya Meydan Okuyan Villa

mimarizm.com / 03 Aralık 2014


Hollandalı mimarlık pratiği Waterstudio.NL'nin ülkenin güneyinde gerçekleştirdiği "Villa New Water" projesi, DuPont™Corian® dış cephe uygulaması ile hem tarz hem bakım anlamında minimalist bir tasarım ortaya koyuyor.


"Su kenarındaki yapı, özel gereklilikler demektir"

Hollanda'nın güneyindeki Westland belediyesi kıyı şeridinde bulunan villa tasarımında kullanılan Cameo White rengindeki DuPont™Corian® dış cephe kaplaması, yapıya zamansız bir zarafet katıyor.

Waterstudio.NL kurucusu mimar Koen Olthuis , tasarımlarının önemli bir bileşeni olan bu malzemeyi şöyle değerlendiriyor:"Su kenarında bulunan bir yapı, özel yapı gereklilikleri demektir. DuPont™Corian® ise bu zorlu hava koşulları için ideal bir çözümdür. Bir süre sonra, sıvalar göze hoş görünmemeye başlar. Ancak bu malzeme nem ve havanın etkilerine karşı dayanıklıdır. Bundan yıllar sonra bile bu dış cephe kaplaması yapıldığı günkü kadar iyi gözükecektir. DuPont ™ Corian®, su kenarında olmayan yapılar için de kullanımı pratik ve verimli bir malzemedir."


"Rahatsız edici ayrıntılar olmadan kesintisiz bir yüzey yaratabiliyorum"

"Kamış çatıdan yapılmış bir kır evi istemiyorduk. İstediğimiz, elli yıl sonra hala modern gözükecek bir ev yapmaktı." diyen Olthuis, ayırt edici kıvrımlara sahip villa tasarımını mümkün kılan DuPont™Corian® için "Bu malzeme çok ilham verici, her zaman yeni olasılıklar keşfediyorum." ifadelerini kullanıyor.Bu malzemeyi tercih edişini endüstriyel tasarım geçmişiyle ilişkilendiren Hollandalı mimar, "DuPont™Corian®, yapıları hayalimde öngördüğüm gibi gerçekleştirmeme olanak sağlıyor. Saçak, pencere çerçeveleri ve çatı çıkıntıları gibi rahatsız edici ve tasarımın özünden uzaklaştıran ayrıntılar olmadan kesintisiz bir yüzey yaratabiliyorum."

Westland'de su kenarında bulunan villanın yuvarlatılmış hatlara sahip dış cephesi gözalıcı bir tasarıma sahip. DuPont™ Corian® projede hem yatay hem de dikey yüzeylerde kullanılırken, balkon kenarları ve güneş koruyucuların minimalistik kaplamalarında Cameo White rengi tercih edilmiş.Koen Olthuis, tamamen pürüzsüz bir dokuya sahip dış cephe kaplamasının yıllar geçse de görüntüsünü koruyacağına ve neredeyse hiçbir bakım gerektirmeyeceğine dikkat çekiyor. DuPont™Corian®'ın çevresel faydası da oldukça fazla çünkü bu cephe kaplaması değişim gerektirmese bile, her zaman çıkarılıp yeniden kullanılabiliyor.


Malzemenin avantajları iç mekana da taşındı 

Malzemeyi villanın iç uygulamalarında da kullanan Olthuis, iç mekanda kullanım için dikey düzlemde sorunsuz şekilde değişen yüzeyle farklı bir ada mutfak tasarladı.Olthuis'a göre, suya, asidik malzemelere ve yüksek sıcaklığa dayanıklı bu malzeme, mutfaklar için mükemmel bir alternatif sunuyor. Mutfak dolapları da yine aynı malzemeden imal edilirken, pürüzsüz yüzeylerle kontrast yaratmak amacıyla bazı kapak panelleri yumuşak dolgu etkisi kullanılarak monte edildi.Yemek pişirme adası ve mutfak dolapları, Cameo White renkli DuPont™Corian® solid yüzey malzemesi kullanılarak yapıldı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :