Moskova'nın AKM'si Puskinsky'nin Yüzü, "Changing the Face" ile Gülecek

mimarizm.com / Amber EROYAN / 24 Şubat 2011


Yenilikçi tasarım soylu malzeme ile buluştu, ortaya "Seeko'o Hotel" çıktıErginoğlu'nun ardından, King Kong mimarlık ofisinin projelerine ilişkin bir sunum yapan Fransız mimar Jean-Christophe Masnada, genellikle iç mekanlarda tercih edilen DuPont™Corian® malzemesini cephe kaplaması şekilnde kullandıkları "Seeko'o Hotel" projesinin uygulama sürecini dinleyiciler ile paylaştı. Masnada, üç yıl önce Fransa, Bordeaux'da hayata geçirdikleri projenin, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil olan Bacalan rıhtımında yer aldığına dikkat çekti.

Basit bir geometriye sahip Seeko'o Hotel'in cephesindeki pencere açıklıklarının, rıhtımdaki diğer tarihi yapıları referans aldığını belirten Masnada, kente yenilikçi bir proje kazandırırken, soylu bir malzeme kullanmak istediklerini ve DuPont™Corian®'ı da bu nedenle seçtiklerini ifade etti.

Normalde iç mekanlarda kullanılan malzemenin, 6 metrelik panolar halinde cepheye monte edilmesinin kolay bir uygulama olmadığını itiraf eden Jean-Christophe Masnada, yapıma geçilmeden önce DuPont firması ile 6 aylık bir araştırma çalışması gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Sonucun ise oldukça tatmin edici olduğunu ifade eden Masnada, Seeko'o'yu; yağmur suyu ve hava kirliliği gibi dış etkenlere göğüs geren ve güneş ışığının farklı yansımaları ile kente renkli bir görüntü sunan bir yapı olarak nitelendirdi.


Etkinliğin son konuşmacısı Fatih Kuyu ise, parçası olduğu DuPont markasının, inşaat sektöründe kullanılan malzemelerine ilişkin ayrıntılı bilgi verdi.Cepheyi oluşturan; Dış cephe kaplamaları, Yapısal cam laminasyon, Su yalıtım örtüleri, Mimari yüzey kaplamaları ve Dekoratif yüzey boyaları gibi yapısal malzemeleri ve uygulama örneklerini sunan Fatih Kuyu, "Changing the Face" yarışmasının ana malzemesi olan DuPont™Corian®'ın, iç mekanlarda kullanılan estetik bir ürün olduğunu ama, tasarım esnekliği ile rahatlıkla cephelere de taşınabildiğini belirtti. Kuyu; UV ışınlar ve diğer hava koşullarına dayanıklı DuPont Corian'ın, kolay bakımı ile de fark yarattığını ekledi.

Fatih Kuyu, sunumunda ayrıca DuPont'un diğer yapı çözümleri "SentryGlas" lamine emniyet camı, "SentryGlas Expressions" baskı imkanı sunan lamine emniyet camı, "Tyvek" dış cephe örtüsü, "Alesta" mimari toz boya, "Teflon" dekoratif boya ve kaplama malzemeleri hakkında bilgi vererek dünya çapındaki uygulama örneklerini izleyiciler ile paylaştı.Seminer, kokteyl ikramı ile sona erdi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :