NAI Gezici Çalıştaylar, Türkiye Kentlerini Mercek Altına Alıyor

mimarizm.com / 13 Eylül 2012
NAI Gezici Çalıştaylar: Ankara, Bursa, İstanbul

Hollanda Mimarlık Enstitüsü (Netherlands Architecture Institute-NAI) ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğinde düzenlenen Gezici Çalıştaylar (Debates on Tour) programı, 15-18 Ekim 2012 tarihlerinde Ankara, Bursa ve İstanbul'u mercek altına alacak.

Kentsel dönüşüm olgusunun Türkiye ve Hollanda üzerinden örneklendirildiği bir tartışma platformu yaratılmasını amaçlayan etkinlik kapsamında; her iki ülkede konu üzerine çalışmalar yapmış uzmanların bir araya getirileceği bildiriliyor.


 © Gürsel Egemen Ergin, Mimarlar Odası Bursa Şubesi Fotoğraf Yarışması, 2. Ödül

Hollanda ve Türkiye'de karşılaşılankentsel dönüşüm paradigmaları ile bu paradigmaların kentsel mekana etkilerini inceleyecek olan çalıştay, kentsel planlama pratiğinin Türkiye'deki dönüşüm sorununu çözmede nasıl bir katkı sağlanabileceğini tartışacak.

Hollanda örneği; kentsel planlamanın, tasarım ve yönetişim stratejileriyle buluşturularak, kentsel dönüşüm politikasının oluşturulması konusunda önemli dersler barındırıyor. Ankara'da kentsel dönüşüm ve toplu konut üretiminin ekonomik ve yasal çerçevesinin tartışılması ile başlayacak gezici çalıştaylar projesi; Bursa'da katılımcılık, mahalle komiteleri ve kentsel mekan konusunu ele alacak.

İstanbul ayağında ise, dönüşüm kavramının Türkiye'nin farklı bölgelerindeki etkileri ve sebep olduğu değişimler, 18 Ekim Perşembe günü YEM'de gerçekleşecek Konut Konferansı'nın kapanış oturumunda masaya yatırılacak. Ankara ve Bursa'daki gezici çalıştayların Türkiye ve Hollanda üzerinden örneklendirildiği tartışmalar, Kentsel Dönüşüm Yasası paralelinde irdelenecek. 

Konut Konferansı kapanış oturumu dahil, tüm NAI gezici çalıştaylarının moderatörlüğünü Doç. Dr. Çağatay Keskinok üstlenirken; De Nijl Mimarlık'ın ortağı Endry van Velzen ile Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanlığı'ndan Bart Vink konferansa konuşmacı olarak katılacaklar. Ankara ve Bursa'da yapılan kentsel dönüşüm tartışmalarında, konuya en önemli katkıyı sağladığı düşünülen çalıştay katılımcısı, oturumun dördüncü panelisti olarak konferansta yer alacak.

Çalıştay Programı:

15 Ekim Pazartesi, saat: 18.00
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara

16 Ekim Salı, saat: 18.00

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Bursa

18 Ekim Perşembe, saat: 15.00

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), İstanbul

NAI Geçici Çalıştaylar kapsamında gerçekleşecek Konut Konferansı dışında Ankara ve Bursa'daki etkinliklerde simültane tercüme olmayacağı bildiriliyor.

Gezici Çalıştaylar'a kaydolmak için aşağıdaki linklere tıklayınız:
NAI Ankara
NAI Bursa
NAI İstanbul


Konuşmacılar:

Çağatay Keskinok


Doç. Dr. Çağatay Keskinok, yüksek lisans ve doktora eğitimini, mezunu olduğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nde tamamlamıştır. Kentsel siyaset, kentleşme ve mekansal düzenleme politikaları, fiziksel planlama, tasarım politikaları gibi konularda araştırmalar yürüten Keskinok, Kentsel dönüşüm ve planlama ile ilgili çok sayıda yayın kaleme alan Doç. Dr. Çağatay Keskinok, ODTÜ'de planlama atölyesinin yanı sıra kentsel politikalar, planlamanın yasal ve yönetsel boyutu, kentsel mekan ve politika alanlarında dersler vermektedir.


Endry van Velzen

Konut bölgelerinin dönüşümü konusunda tasarım - planlama kesitinde çalışan De Nijl Mimarlık'ın ortağıdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında tahrip olan mahallerinin yeniden yapılandırılması ile ilgili pek çok araştırma projesi yürüten Van Velzen'in projeleri, çok sayıda dergide yayımlanmıştır.


Bart Vink

Kent plancısı ve coğrafyacı Bart Vink, Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanlığı'nda görevlidir. Ulusal Mekansal Strateji direktör yardımcısı ve Randstad 2040 Yapısal Vizyon program direktörü olan Vink, şu anda Güneybatı Amsterdam Metropol Alanı ve Schiphol Havalimanı bölgesine yönelik yapısal bir vizyon geliştirme çalışmasında yer almaktadır. Aynı zamanda Utrecht Politeknik Üniversitesi, Trafik Yönetimi (NOVI) Bölümü'nde de dersler veren Vink, Hollanda Parlamentosu 2010 ve 2012 ulusal seçimlerinde aday olmuştur.


NAI Gezici Çalıştaylar Hakkında

Hollanda Mimarlık Enstitüsü - NAI, dünyanın en büyük mimarlık merkezlerinden birisidir. Sergiler, çalıştaylar, konferanslar düzenleyen NAI aynı zamanda çeşitli araştırma ve eğitim programlarını da deteklemektedir. Büyük bir arşive ve kütüphaneye sahip olan NAI, çeşitli ülkelerde, mimarlığın gündemindeki sıcak konularla ilgili, Hollandalı konuşmacılar ve yerel meslektaşların katılımıyla gezici çalıştaylar düzenlemektedir. NAI Gezici Çalıştaylar; mimarlık, kentsel tasarım ve planlama konularındaki bilgi birikiminin küresel ölçekte dolaşımını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sonraki sayfada:

NAI Gezici Çalıştaylar / Ankara, Bursa ve İstanbul: "Toplu Konutu Bağlamiyla İlişkilendirmek - Türkiye'de Kentsel Dönüşüm"İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :