Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali 5. Sergisi "Karşı Alan" Proje Çağrısı

mimarizm.com / 23 Şubat 2011
Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali 5. Sergisi

Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali
(International Architecture Bienalle Rotterdam - IABR), Nisan 2012'de açılacak olan "Making the City" başlıklı 5. Bienal Sergisi için proje çağrısında bulunuyor. Günümüz kentsel alanının zorlayıcı konularına ilişkin yaratıcı tasarım projeleri üzerinde çalışan yerel yönetimler, merkezi hükümet birimleri, mimarlık-şehircilik ofisleri, kültür işletmeleri, araştırmacılar ve tasarımcılar ile diğer ilgililerin, bu çağrıya projeleri ile katılmak üzere başvurmaları bekleniyor.

Kentleşme bütün hızıyla günümüzün tanımlayıcı sosyal dinamiği haline gelirken, "kentlerin nasıl yapılacağı" sorusu bir kere daha, bu sefer sosyal sorunlara ilişkin elimizdeki en önemli politik müdahale aracı olarak önümüze çıkıyor. Mevcut planlama teknik ve yaklaşımlarının çevre krizi, kimliksizlik, aşırı büyüme, eşitsizlik, mekansal parçalanma gibi sorunlara cevap verebilme konusunda yetersiz kaldığını gören planlama disiplini ve bu alanın paydaşları, kenti yapmanın daha etkin yöntemlerini araştırıyorlar.

IABR işte bu bağlamda, yenilikçi çalışmaların daha geniş platformlarda tartışılmasını teşvik etmeyi amaç ediniyor. Bienal Sergisinin ana teması olan "Making the City" kapsamında organizasyon, yenilikçi projelere altlık edecek üç adet şehri, İstanbul, São Paulo ve Rotterdam'ı "test alanı" (Test Site) ilan ediyor. Ortaya koydukları kayda değer ve sürekli etkin kentsel dönüşümler ve kentsel mücadeleler dikkate alınarak belirlenen test alanlarının, günümüz planlama sistemlerinin yeniden düşünülmesi için verimli başlangıç noktaları sunması bekleniyor.

Söz konusu test alanlarına paralel olarak ise serginin proje çağrısı "Karşı Alan" (CounterSite) şekilleniyor: Bienalin, "kensel politikalar, planlama ve tasarım arasındaki mevcut ilişkiyi yeniden düşünmek" şeklinde tanımlanan fikir güzergahı ile örtüşen bir dizi tamamlanmış, devam eden veya planlanan kentsel süreç ile proje –yani "Karşı Alan"lar, etkinliğe katılım göstermek üzere davet ediliyor.

"Karşı Alan" üst başlığı, şu şekilde detaylandırılıyor:

Bir planlama sürecinin, metropoliten politikaları ya da yönetimi harekete geçiren bir kentsel araştırma/çalışmaların, tasarım araştırması veya her türlü yenilikçi proje ve sürecin dahil olabileceği "Karşı Alan"lar;

- Politika, planlama ve tasarım arasındaki mevcut ilişki ve ilişkiselliğin yeniden irdelenmesine yönelik bir iyileştirme önerebilirler.
- Var olan bir kentsel değişim, dönüşümden hareket kazanmış olabilirler.

- Kent üretiminin mevcut şartlarına meydan okumayı ve yenilikçi tasarım prensiplerini teste tabi tutmayı amaçladıkları için, fikir geliştirme sürecinin ötesine geçebilirler.
- Tasarıma veya profesyonel tasarım ofislerine yön gösterici bir rol üstlenmiş olabilirler.
- Kamuya açık sunumu ve kamusal münazarayı modeller, perspektifler ve film gibi olası medyalarla destekleyebilir ve ilgili sürecin hayati parçalarından biri olarak kabul edebilirler.

5. IABR Sergisi'ne başvurular 1 Nisan 2011 Cuma günü yerel saat ile 11:00'e kadar yapılabilecek. Doğrudan bienal ofisine yapılacak olan başvuruların değerlendirmesi de, doğrudan bienal küratörleri tarafından gerçekleştirilecek. 22 Nisan'a kadar açıklanacak olan sonuçlar sonrasında katılım hakkı kazanan projelerin ise, 1 Mart 2012 tarihine kadar tamamlanarak Rotterdam'a ulaştırılması gerekiyor.

Seçilen katılımlar, 5. IABR Sergisi'nde ve etkinliğin katalogunda yer alabilecek.

Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali ve bienalin proje çağrısı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.


Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali Hakkında


Güncel Hollanda mimarlık ortamı ile mimarlık ve kent üzerine yürütülen uluslararası tartışmaları tematik bir bağlamda eklemlendirmek amacı ile 2007 yılından bu yana gerçekleştirilen Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali, kent ve mimarlığa adanmış sergiler, konferanslar, seminerler gibi çeşitli faaliyetleri bir araya getiren uluslararası bir etkinlik dizisi.

2007 yılında "POWER—Producing the Contemporary City", 2009 yılında ise "Open City: Designing Coexistence" temaları altında gerçekleştirilen Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali, tasarımdan politikaya uzanan genişlikte bir perspektiften bakarak"kent yapma"ya yönelik yeniliklere odaklanıyor.

Araştırma, tasarım, kamusal diyalog, multi-medya gibi farklı araçlar ile mimarlık, peyzaj mimarlığı ve kentsel tasarım mecraları üzerine üretilmiş fikir ve projeleri tartışmaya açmayı hedefleyen bienal; mimarlığın, toplumların en karmaşık sorun ve sorunsallarını çözme yolunda aktif bir paydaş olması gerektiği kabulünden hareketle önemli ve aciliyet teşkil eden toplumsal problemlere eğilmeyi düstur ediniyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :