Konuk Ülke Rusya: "Sizi ve Yatırımlarınızı Bekliyoruz"

yapi.com.tr / Merve AKI / 27 Nisan 2011

Sektörün bölgedeki etkinliğini artırmak için bu yıl ilk defa gerçekleştirilen ve Yapı Fuarı İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlenen 'Konuk Ülke Projesi', Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul'un 2011 yılında ağırladığı konuk ülke Rusya oluyor. Bu kapsamda fuarın ilk günü düzenlenen 'Konuk Ülke Rusya Basın Toplantısı', Novosibirsk Bölgesi Ekonomik Bakanı Strukov Alexey Nikolayevich, Novosibirsk Bölgesi İmar-İskan ve Kamu Hizmetleri Bakanı Vershinin Denis Vladimirovich başta olmak üzere değerli katılımcıların sunumlarıyla gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Barış Onay, 'Konuk Ülke Rusya' etkinliklerinin nihayete ereceği bu son toplantının iki ülke arasında karşılıklı ilişkilerin gelişimi bağlamında önemine değindi. Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)'nin Rusya'nın konuk ülke seçiminde göz önünde bulundurduğu kriterleri de aktaran Onay, söz konusu kriterleri; "Rusya ve Türkiye arasındaki tarihsel ilişkiler, pek çok Türk şirketinin halihazırda Rusya'da iş yapıyor olması, Rusya'nın Türk yapı ürünlerine olan ihtiyacını keşfetmiş olmamız" şeklinde sıraladı.Novosibirsk Bölgesi Ekonomik Bakanı Strukov Alexey Nikolayevich, sunumuna Novosibirsk Bölgesi'ne dair kısa bir tanıtım videosuyla başladı. Novosibirsk Bölgesi'nin lojistik alanda büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Nikolayevich lojistik hizmetlerinin yetersiz olduğu bir bölgede ticareti geliştirmenin imkansız olduğunu ifade etti. Novosibirsk Bölgesi'nde uluslararası öneme sahip büyük bir fuar merkezinin mevcut olduğunu aktaran Nikolayevich, "Sizleri de buraya bekliyoruz" dedi.

Sunumunda Novosibirsk Bölgesi'nin gelişme dinamiklerine dikkat çeken Novosibirsk Bölgesi İmar-İskan ve Kamu Hizmetleri Bakanı Vershinin Denis Vladimirovich, bölgenin dinamik bir yapıda olduğunu, inşaat alanında 2010 senesinde 2009 senesine oranla yüzde 12 oranında gelişme gösterdiğini ifade etti. Gelişme planları kapsamında 2016 senesine kadar söz konusu bölgede kamu kompleksi inşası alanında yüksek oranda artış beklediklerini anlatan Vladimirovich, Novosibirsk Bölgesi'nde ikamet eden vatandaşlara uygun koşullarda konut inşasının söz konusu olacağını bu anlamda da büyük projeler yapılacağını aktardı. Vladimirovich sözlerine "Sizi ve yatırımlarınızı bekliyoruz" diyerek tamamladı.

Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası İstanbul Temsilcisi Ildar Fattakhov, kuruluşlarının Rusya'da özel federal yasa gereğince hayata geçtiğini ve KOBİ'lerin istek ve menfaatlerini temsil ettiklerini aktardı. Mensubu olduğu odanın sergi ve fuar hizmeti sunduğuna değinen Fattakhov, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarının, Moskova'da bulunan Ticaret ve Sanayi Odasına ya da bölge temsilciliklerine başvurabileceğini açıkladı. Fattakhov, bu kapsamda temsilcilik ofisleri hakkında detaylı bilgi de verdi.Leningrad Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası Dış İlişkiler Direktörü Alla Vinnik, sunumuna Leningrad Bölgesi'nin coğrafi konumu, komşuları ve doğal kaynakları hakkında detaylı bilgi verdi. Leningrad Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası'nın köklü bir geçmişe sahip olduğunu ancak 2010 senesinde yeni bir yapılanma sürecine girdiğini belirtti. Odaya başvuran yatırımcılara çeşitli destek sağladıklarını anlatan Vinnik, dünya genelinde 66 Ticaret ve Sanayi Odası ile ilişkilerinin mevcut olduğunu belirterek Rusya piyasasına ilgi duyan firmaları davet ettiklerini söyledi.

'Konuk Ülke Rusya Basın Toplantısı'nın soru cevap kısmında ise modern ve çağdaş inşaat malzemeleri konusu üzerine konuşuldu. Novosibirsk Bölgesi için geliştirilen plan ve program çerçevesinde modern ve inşaat malzemeleri üretimi konusuna odaklanıldığını ifade eden Vladimirovich, inşaat malzemesi ürünlerini bu aşamada ağırlıklı olarak ithal ettiklerini aktardı.

İnşaat sektöründe kullanılacak yeni teknoloji ürünlerinin önemli olduğunu anlatan Nikolayevich ise, Rusya'da ve Novosibirsk Bölgesi'nde büyük bir inşaat gelişimi olduğunu, bu anlamda da lojistik açıdan güçlü bağlantılara sahip bu bölgenin sanayi alanında da geliştiğini ve bu kapsamda inşaat malzemeleri bölgesi oluşturulduğunu belirtti.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :