Türkiye ve Rusya Yapı Sektörleri "2018 İçin Şimdiden Harekete Geçmeli"

yapi.com.tr / Merve AKI - Mesut TUFAN / 27 Ocak 2011


Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük fuarı "34. Uluslararası Yapı Fuarı/Turkeybuild İstanbul" öncesinde gerçekleştirilen ve gerçekleştirilen olan "Konuk Ülke Rusya Projesi" kapsamında Yapı-Endüstri Merkezi'nin düzenlediği "Türk Yapı Sektörünün Rusya Açılımı" toplantılarının birincisi bugün (27 Ocak 2011) gerçekleştirildi.

Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) / Türk- Rus İş Konseyi ile birlikte düzenlediği toplantıların ilki "Rusya'da Yapı Malzemeleri Üretimi ve Satışına Dair Fırsatlar", Türk ve Rus yatırımcıları konunun ilgilileri ile bir araya getirdi.

Toplantının açılış konuşmaları kapsamında ilk konuşmayı Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol yaptı. "34. Uluslararası Yapı Fuarı/Turkeybuild İstanbul"un bu yıl tam bir iş platformu buluşması haline geldiğini aktaran Hasol, fuar alanının 21.000 m2 daha büyüyerek toplam 81.000 m2'ye çıktığını belirtti. Bu sene beklenen ziyaretçi sayısının 110 bin kişi olduğuna dikkat çeken Hasol, ziyaretçilerin büyük bir bölümünün yurt dışından geleceğini ifade etti.


"34. Uluslararası Yapı Fuarı/Turkeybuild İstanbul" Fuarı kapsamında bu sene konuk ülkenin Rusya olduğunu anlatan Hasol,  konuşmasında Rusya ile Yapı-Endüstri Merkezinin iş ilişkilerinin 1985 senesine dayandığını belirtti. Bugün gerçekleştirilen toplantının başlığının "Rusya'da Yapı Malzemesi Üretimi ve Satışına Dair Fırsatlar" olduğunu hatırlatan Hasol, bu etkinliklerin devam edeceğini ve 23 Şubat ile 31 Mart tarihlerinde iki toplantı daha gerçekleştirileceğini aktardı.

"Satış her zaman yapılabilir ama üretim hedeflenmeli"

Doğan Hasol'un ardından söz alan Önder Tekeli, öncelikle DEİK faaliyetleri hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasında gerçekleştirilen bu ilk toplantının Rusya ile Türkiye arasında kurulan köprünün önemini ispatladığını ve stratejik ortak olma konusunda iki ülkenin ciddi anlamda yol kat ettiğini anlattı.

DEİK olarak 1990'lardan bu yana iş konseyi kapsamında çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Tekeli, Moskova'da açmış oldukları ofis aracılığıyla 3 senedir Türk özel sektörünün Rusya federasyonunu doğru anlaması ve karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi hususunda çaba sarf ettiklerini aktardı. Tekeli, ayrıca konuşması kapsamında Türkiye'nin müteahhitlik ve yapı malzemeleri konusunda Rusya'da tanınıyor olmasını büyük bir avantaj olarak yorumladı.

"Satış her zaman yapılabilir ama üretim hedeflenmeli" diyen Tekeli, doğru bir planlama ve yapılanma ile firmaların kendilerini uygun bir şekilde konumlandırabileceğini anlatarak, yatırım yapan firmaların sorunlarını yerinde görüp çözüm üretme çabasında olduklarını belirtti. Bu anlamda da müracaatları konusunda firmalara yardımcı olmaya ve bu konuda çalışmaya hazır olduklarının altını çizerek sözlerini noktaladı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :