Heyet Gezisinden "Türkiye-Almanya İşbirliği" Mesajı

mimarizm.com / Amber EROYAN & Seda KAYIM / 27 Nisan 2011

34. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul açılış seremonisinin ardından heyetleri ile birlikte kısa bir fuar turuna çıkan T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ve Almanya Federal Cumhuriyeti İmar Bakanı Dr. Peter Ramsauer, aralarında T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Bayern International'ın da bulunduğu çok sayıda standı ziyaret etti ve ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi.İlk olarak Yapı Fuarı içerisinde bulunan BAU standına uğrayan heyet, ünlü Alman fuarın İstanbul beklentileri hakkında bilgi aldı. Ardından Çuhadaroğlu standını ziyaret eden heyetten Ramsauer'e, firmanın yalıtım sistemleri ve güncel ürünleri hakkında detaylı bilgi verildi. Heyetin üçüncü durağı olan Fibrobeton'da, Ramsauer'e yapılan Almanca sunum ile firmanın tarihçesi, faaliyetleri paylaşılırken, yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda Fibrobeton uygulamalı yapının grafik anlamda bir arada yer aldığı yeni kampanya "Fibrobeton City" de detaylı olarak tanıtıldı.BASF, Schüco ve YTONG gibi Alman menşeli firmalara uğrayan heyet,
34. Yapı Fuarı-İstanbul içerisinde yer alan "Made in Germany" mottolu Bayern International ve Nordrhein-Westfallen standlarına da ziyarette bulundu. Kendilerine Bayern standında ikram edilen kahve ve Seranit'te ikram edilen limonata ile soluk alan bakanlar, Türkiye ile Almanya arasında "iyi ortaklık" mesajı verdiler.Ramsauer ve Demir; aralarında Akçansa, Seranit, Çanakkale Seramik-Kalebodur ve Kale standlarının da bulunduğu ziyaret programını T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı sonlandırdı.

Ramsauer: "Çevre için kurulacak her türlü işbirliğine hazırız"


Stand ziyaretlerinin ardından ana fuayeye geçen iki bakan, ortak bir basın açıklamasında bulundu. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul'un önemli bir büyüklüğe ulaştığının altını çizen Bakan Mustafa Demir, inşaat malzemeleri sektöründe lider konumundaki Almanya ile kurulan işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.İnşaat malzemeleri sektörünün Türkiye için de önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Demir, Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul'un vesile olacağı işbirliklerinin, iki ülke arasındaki köklü ilişkilere katkı sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.

Meslektaşı Demir'in ardından söz alan Peter Ramsauer, iki ülke bakanının bu denli sık bir araya gelmesinin, tarafların birbirlerine duydukları yakınlık ve ilişkilere verdikleri önem ile açıklanabileceğini vurguladı."Her iki gücün birleşmesinden önemli bir gücün ortaya çıkacağına inanıyorum" diyen Ramsauer, ülkeler arası kurulacak işbirliklerinde imar bakanları olarak kendilerine büyük görevler düştüğüne dikkat çekti.

Karbondioksit salımının %20'sinin binalardan kaynaklandığını ve birincil enerji tüketiminin %40'ının yapıları işaret ettiği bilgisini veren Ramsauer, "Çevre koşullarının kötüye gitmemesi ve karbondioksit salımının azaltılması için katkıda bulunabiliriz" dedi.

Almanya'da birçok şirketin bu alanda çalışmalar yürüttüğünü sözlerine ekleyen Alman Bakan, Türkiye ile bu konuda yapılacak her türlü işbirliğine hazır olduklarının da sinyalini verdi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :