"Bisiklet Sadece Çevreyi Değil, Hayatınızı da Korur"

mimarizm.com / Amber EROYAN / 28 Nisan 2011

34. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul'un "Yeşil Buluşması" EKODünya Fuarı kapsamında bugün (28 Nisan) gerçekleştirilen "Ekolojik Dünya'da Bisikletin Yeri" semineri, bisiklet sever ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı.

Bisikletliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Suyabatmaz'ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, günümüz kentlerinde bisikletin ne gibi farklı alanlarda kullanılabileceği aktarılırken, çevreci bir çözüm olarak öne çıkan iki tekerlekli ulaşımın, afet durumunda hayat kurtarıcı bir rol üstlendiği özellikle vurgulandı.

Ekolojik dünyada önemli alternatiflerden biri olan bisikletin gelişmiş ülkelerde sağlıklı yaşam için yaygın olarak kullanıldığını dile getiren Suyabatmaz, az gelişmiş ülkelerde ise ekonomik gerekçelerle 3,5 milyar insanın ulaşım aracı olarak bisikleti tercih ettiğine dikkat çekti.

Hem zenginin hem yoksulun dostu olan, çevreyi ve insan sağlığını gözeten iki tekerlekli götürgeç, metro ağı ile kuşatılmış modern kentlerde, obeziteye karşı etkin bir çözüm olarak kullanılıyor.

Kent içi ulaşımda ortalama hızı yükselten, gürültü kirliliğini azaltan, hava kalitesini iyileştiren, fiziksel hareketliliği artıran, zaman ve para tasarrufu sağlayan bisiklet; ekolojik olmakla sınırlı kalmayıp, afet durumunda erişilmesi zor noktalara hızla intikal etmeye yardımcı olup hayat kurtarıyor. Geçtiğimiz aylarda Japonya'da yaşanan deprem felaketi de bunun en güncel örneği...

Türkiye'nin bisiklet turizmi ile tanışmasına az kaldı

Yurt dışında büyük teşviklerin sağlandığı bisikletli ulaşımın Türkiye'de sınırlı kalmasının başlıca nedeninin güvenli bisiklet yollarının eksikliği olduğunu söyleyen Murat Suyabatmaz, 2012 itibariyle Avrupa Bisiklet Yolu Ağı - "Eurovelo"ya dahil olma çalışmalarına başlanacağının müjdesini verdi. 66 bin kilometrelik bir uzunluğa sahip Eurovelo, ülkelere göre çeşitlilik gösteren temalı güzergahları ile bisiklet severlere eğlenceli bir turizm alternatifi sunuyor.

Bisikletin farklı kullanım alanlarına ilişkin ilgi çekici sunumunun ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayan Murat Suyabatmaz, Türkiye'de bisiklet yollarının akıbeti ile ilgili soruya; AB uyum yasası çerçevesinde Emniyet Müdürlüğü tarafından çalışmalar yürütüldüğünü ve kendilerinin de Dernek olarak sık sık yetkililerle temas halinde oldukları yanıtını verdi."Türkiye'de 30 milyon, İstanbul'da ise 2.5 milyon adet kullanılabilir durumda bisiklet olduğunu biliyoruz. Ülkemizde güvenilir yol ağlarının gelişmesiyle birlikte, bu potansiyelin günlük yaşamımızda etkin olarak kullanılacağını ümit ediyorum" diyerek sözlerini sonlandırdı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :