İDW, Blog Yazarları Buluşması ile Sona Erdi

mimarizm.com / Amber EROYAN / 03 Ekim 2011

Tasarım profesyonellerini ve meraklılarını altıncı kez Eski Galata Köprüsü'ne taşıyan İstanbul Design Week (İDW), güneşli bir Pazar gününde trafiği göze alıp renkli bir hafta sonu gezmesi yapmak isteyenleri ağırlayarak köprüdeki beş günlük ziyaretini sonlandırdı. İDW'nin son etkinliği ise Tijen Samuray Öztek'in girşimiyle gerçekleştirilen 'Design Blogger Meeting' oldu. Blog yazarlığının püf noktalarını aktaran Öztek, blog kardeşliğinin yeni etkinliklerle pekişeceğinin sinyallerini de verdi.

Etkinlik süresini bu yıl da adına yaraşır bir şekilde 7 güne yayamayan İstanbul Design Week-İDW (İstanbul Tasarım Haftası) , 28 Eylül - 2 Ekim tarihlerinde çok sayıda sergi ve konferansa ev sahipliği yaptı. Amanda Levete (AL_A mimarlık ofisi kurucusu), Tomoko Azumi (endüstriyel ürün tasarımcısı), Zuzanna Skalska (uzman trend danışmanı), Timo Wong & Priscilla Lui (Juju Studio'nun kurucuları) Ralph Wiegman (IF Design Awards Direktörü), Kari Korkman (Helsinki Design Week Koordinatörü), Ben Evans (London Design Festival Koordinatörü), Hans Robertus (Dutch Design Week Koordinatörü)'un da aralarında bulunduğu tasarım dünyası ünlülerini konuk eden İDW'nin son etkinliği, Designmixer kurucusu Tijen Samuray Öztek tarafından gerçekleştirilen 'Blogger Meeting' idi.

Bu buluşmayı, Türkiye'de tasarımla ilgilenen blog yazarlarını bir araya toplamak amacıyla organize ettiğini vurgulayan Tijen Samuray Öztek, kendi deneyimlerinden yola çıkarak hazırladığı sunumunda blog yazarlığının püf noktalarını paylaştı. 

Designmixer çatısı altında 'Design Blogger' buluşmalarını sürdürmeyi hedeflediğini belirten Samuray Öztek'in sunumundan düştüğümüz bazı notlar şunlar:

- 'Design blogger'lar son derece sosyal, meraklı, görsel yeteneğe sahip insanlar. Diğerlerinin görmediklerini paylaşma ihtiyacı duyuyorlar. Uluslararası bir blog ağına dahilseniz ve İngilizce yazıyorsanız sınırları tamamen ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Her an dünyanın herhangi bir noktasından yorum gelebiliyor. O zaman kendinizi yıldız gibi hissetmeniz işten bile değil.

- Blog yazmak aynı zamanda kariyer imkanlarını da beraberinde getiriyor. Eğer gerçekten sağlam bir içeriğe sahipseniz yetenek avcılarının sizi keşfetmesi an meselesi. İş bulmak için CV göndermenize gerek bile yok. Blogunuz zaten başlı başına bir bilgi kaynağı.

- Bilgi kaynağı olduğunuzu unutmamalı ve içeriğinizi profesyonel bir biçimde kotarmalısınız. Tasarım bloğu söz konusu olduğunda fotoğraf kalitesi daha da önem kazanıyor. Her zaman yanınızda bir fotoğrafçı ile dolaşamayacağınızı hesaba katıp iyi bir donanıma sahip olmaya çalışın.

- Sosyal medya giderek daha da önem kazanıyor. Yazılarınızı mutlaka bu yolla da paylaşmalısınız. Ama bu girdaba kapılıp kendinizi kaybetmeyin. Örneğin izleyici sayınızda takılıp kalmayın. Güncelleme çok önemli ama dışarı çıkmayı ihmal etmeyin. Günde 7-8 gönderi yerine haftada 2 gönderi yapmak çok daha etkili olabilir. Tabi size gelen yorumlara yanıt yazmayı da ihmal etmeyin.

Sunum sonrasında, konuşma metninin tamamını blogunda  paylaşan Tijen Samuray Öztek, sonraki buluşmalarda daha teknik konuların konuşulacağını duyurdu.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :