Yerce Mimarlık’tan Nefes Alan Konsept Tasarımı

mimarizm.com / 16 Ocak 2019
Mimari ve iç mimari projelerin yanı sıra, fuar sergilemeleri ve enstalasyon çalışmalarıyla da öne çıkan Yerce Mimarlık, Yataş için yenilenen marka kimliğine uygun olarak, bu kez kurumsal bir konsept tasarımı gerçekleştirdi.

Yataş’ın yurt içi ve yurt dışı mağazalarında uygulanan bu kurumsal konsept tasarımı, markanın yenilenen yapısı ile beraber müşteriler için hem konforlu bir mağaza deneyimi, hem de yaratıcı düşünce üretimine destek sağlayan alanlar sunuyor. Yerce Mimarlık, Yataş için gerçekleştirdiği fuar sergileme ve flagship store (bayrak mağaza) tasarımlarının yanı sıra, markanın yurt içi ve yurt dışı bayilerinde uygulanmak üzere kurumsal kimliğe uygun, sürdürülebilir ve ifade gücü yüksek bir mağaza konsepti ortaya koydu. 

Marka ile karşılıklı olarak mağaza konseptinde önemli başlıkları belirleyen ve bu başlıkların mekansal karşılıklarını, Genel Merkez binasında yer alan ve yaklaşık 4 bin metrekareye yayılan mağazanın tasarımında uygulayan Yerce Mimarlık, yeni kurumsal mağaza konsepti strüktürünü de bu doğrultuda oluşturmuş. Mağazaların, markanın önerdiği yaşam kültürünü yansıtması ve bunu bütünlüklü bir biçimde sunması, müşteriye hayal kurdurması, yarattığı atmosferle müşterinin ilgisini zinde tutması, erişilebilir tasarım ve ürün algısına yardımcı olması, konforlu hissettirmesi ve müşteriyi yükselten bir yapıya sahip olması gibi farklı hedefler doğrultusunda tasarlanması sağlanmış. Ortak bir konsept çatısı altında birleşen tasarımın mimari yapısı da bu niteliklere yönelik olarak şekillenmiş.

Daha şeffaf, daha interaktif bir mağaza ortamı

Yerce Mimarlık, Yataş Flagship Store tasarımında, müşteriyi mağazanın dışından itibaren sıcak bir şekilde karşılayan ve içeri doğru alan sürükleyici ve devamlı bir zemin için ahşap bir yol oluşturmuş. Podyum olarak isimlendirilen bu alanın, müşteriye kendini özel hissettirmesi amaçlanmış. Müşterinin merdivendeyken de mağazanın kalanıyla ve ürünlerle ilişkisinin devam etmesini sağlamak amacıyla önceden betonarme ve etrafı duvarlarla çevrili olan merdiven yıkılarak cam yüzeylerle şekillendirilmiş. Merdiven ise çelik konstrüksiyon olarak çok daha ince kesitlerde ve rıhtsız olarak çözülmüş. Şeffaflaşan sistemde merdivendeki kişinin, mağazanın geri kalan kısmıyla daha güçlü bir ilişki kurması sağlanmış, merdiven etrafındaki cam yüzey ise üzerine yapılan branding uygulamaları ile markanın vizyonunu ifade eden ‘konuşan yüzey’ olarak işlev kazanmış.

Her bir koleksiyonun salon, yemek ve yatak odasından oluşan bir ‘ev’ bütünlüğü içinde sergilenmesini sağlayan Yerce Mimarlık, seperasyonları ayırdıkları mekanlar arasındaki algıyı tamamen kopartmayacak şekilde konumlandırmış. Bunun devamında koleksiyonlar arası mekan geçişlerinin de yumuşak ve dengeli olması sağlanarak hem kendi içlerinde hem de bu parçaların oluşturduğu bütünde akışkan mekanların ortaya çıkarılması sağlanmış. Buna ek olarak mobilyanın kendisini daha iyi ifade etmesi için mimari detaylar oldukça sadeleştirilerek renk çalışmalarına ve aydınlatma tasarımına bu doğrultuda yön verilmiş. Ürünlerin sergilendiği birimler arasında gezerken ara geçişlerde bazen mekansal sürprizlere de yer verilmiş.

Mağaza içerisinde müşterilerin, ürünleri gördükten sonra algılarını tazelemeleri, küçük bir mola verebilmeleri ve sosyalleşebilmeleri için gerçek bir kafe niteliğinde bir alan da kurgulayan Yerce Mimarlık, bu mekanı çalışanların da motivasyonlarını yükseltecek şekilde ele almış. Çocuklu müşterilerin çocuklarını bırakabilecekleri oyun bölümünün de kafe ile komşu olacak şekilde konumlandırıldığı mekanın konforu oldukça yüksek bir seviyeye taşınmış.

Yataş’a ödül getiren stand tasarımı  

Yataş’ın değişen konsept tasarımının temelleri 2015 yılında Yerce Mimarlık’a “En iyi Stand Tasarımı Birincilik Ödülü”nü getiren ISMOB 2015 Fuarı’nda Yataş Enza Home için gerçekleştirilen stand tasarımı ile atılmış. Tasarımın anahtar kelimesini ‘nefes’ kavramı olarak belirleyen Yerce Mimarlık’ın hedefi, sektör içindeki alışılagelmiş refleksleri ters yüz etmek olmuş. 

Fuar ortamlarının algı açısından çok yoğun olduğu gerçeği ile tasarımda ‘nefes’ kavramından yola çıkılmış. Tasarımda, iki kattan oluşan tüm stand alanındaki ‘ağır’ yapı yerini hafifliğe, kare ve dikdörtgen gibi köşeli formlar yerini daha organik bir forma, çok sayıda ürün sergileme amacıyla tercih edilen kapalı cepheler yerini açık bir cepheye bırakmış. Tek seferlik malzeme kullanımı yerine daha sürdürülebilir şekilde ‘çok seferlik’ kullanıma uygun malzeme seçimleri tercih edilmiş.  

Tüm bu çalışmaların sonucunda yaratılan kurumsal mağaza konsept tasarımı, çağdaş çizgilere sahip, sıradan formlardan bağımsız, kreatif düşünceye dayalı, daha sade ve hedefe yönelik bir imaja sahip olmuş.

Yerce Mimarlık Hakkında:

2011 yılında Nail Egemen Yerce tarafından kurulan Yerce Mimarlık, 2016 yılından itibaren mimari, iç mimari, endüstriyel tasarım, danışmanlık ve kontrolörlük alanlarında hizmet vermeye başladı.
Farklı ölçek ve tipolojilere uzanan tasarım çeşitliliği içinde, Yerce Mimarlık’ın gerçekleştirdiği projelerden; Yapı fuarı kapsamında tasarladıkları Orçelik fuar standı, İsmob Fuarı kapsamında ise tasarladıkları Yataş fuar standı ‘En iyi Stand’ ödülüne, Orfisera ofis projesi East-Centric Architecture Trienalle seçkisine layık görüldü. 2016 yılında tamamlanan Studio Loft ise Türkiye Mimarlık Yıllığı’na seçilmesinin ardından, World Architecture Festival-Inside 2017 bünyesindeki Creative Re-Use kategorisinde finale kaldı. Ofis Çin, Belçika ve İngiltere gibi ülkelerde hayata geçmiş olan projeleri ile yurt içi ve dışında çalışmalarını sürdürmektedir.       

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :