Gree Klimaları Bayrak Mağaza

mimarizm.com / 16 Ekim 2018
Gree Klimaları'nın ZAAS tarafından tasarlanan bayrak mağazası, klasik showroom tasarımından farklı olarak, markanın Türkiye’deki tanınırlığını artırma odaklı bir mimari konsept ile geliştirilmiş.

Dünyanın en büyük klima üreticilerinden Gree’nin İstanbul’daki bayrak mağaza tasarımı gerçekleştirilirken, ürünlerin sergilenip tanıtıldığı mekânın tasarımıyla beraber, markanın Türkiye’deki tanınırlığını artırma odaklı bir mimari konsept geliştirildi.

İki bölümden oluşan mekânda ön kısım, klima sergileme, resepsiyon ve toplantı odası fonksiyonlarına ayrılırken; arka kısım, çalışan ofisleri, seminer odası ve ıslak hacimler olarak planlandı. Ön kısımdaki iç kurgu, klima sergileme ve resepsiyon olarak ayrışan iki işlev etrafında şekillendi. Bu bölümler arasında bulunan ana sirkülasyon aksı, zemin kaplaması farklı tutularak özelleştirildi.

Teşhir alanının tasarımı, duvar yüzeyleri üzerinde sergilenmesi planlanan klima grupları ile gerek tasarımı gerekse teknolojik yönüyle diğer ürünlerden ayrılan silindirik formdaki salon tipi klimaların yerleşim kurgusu üzerinden oluşturuldu. Farklı yapıdaki ürünlerin merkezde tutulması ile orta ada ayrı bir iç vitrine dönüştürüldü.

Split klimaların özellikleri ve teknik detayları, altlarında bulunan panolarda grafik bir dille açıklanırken, ürünlerle ilgili daha detaylı bilgiler için sergileme elemanlarının bir parçası olarak tasarlanan tabletlere yer verildi. Bunun sonucunda, müşterinin ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip ürünlere rahatça ulaşabilmesine ve markanın teknolojik altyapısının sergileme alanında da temsil edilmesine imkân tanındı.

Markanın ana hedefi olan “Her yerde herkes için ısıtma ve soğutma” temasından ilham alınarak tasarlanan ana vitrin, klima konseptinin mağaza dışından kolaylıkla algılanabileceği ‘soğutan’ ve ‘ısıtan’ havanın görsel olarak soyutlanması fikri ile ifade buldu. Mavi/soğuk ve kırmızı/sıcak renk tonlarının birbirine geçişlerinin vurgulanması ve bu konsepti tamamlayıcı tabela tasarımı ile ana vitrinin mimari açıdan özel bir niteliğe sahip olmayan binadan ayrışarak öne çıkması amaçlandı.

Isı kavramının soyutlaması olarak ele alınan renklere, iç mekânda da sıcak ve soğuk dengesini yansıtacak şekilde yer verildi. Değişik noktalarda kullanılan farklı mavi tonlarına kontrast olarak, cesur, sıcak bir rengin toplantı odasını tamamen sarması planlandı. Malzemelerin de sıcak ve soğuk geçişlere atıfta bulunan bir bütünlük içinde, ahşap, metal ve cam dokuların bir kompozisyonu olarak hissedilmesi hedeflendi.


Gree Klimaları Bayrak Mağaza - Çizimler - Resim Galerisi

Gree Klimaları Bayrak Mağaza - Fotoğraflar - Resim Galerisi

İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :